Absolwent Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, lek. dent. Michał Kaczmarek jest znany w sieci lepiej jako "Tata Stomatolog". Specjalista stomatologii dziecięcej jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych, gdzie stara się uświadamiać i edukować dorosłych jak zadbać o zdrowy uśmiech dziecka.
W jednym z postów dentysta ujawnia, że próchnica dotyka ponad 530 milionów dzieci poniżej 6 r.ż. na świecie, czyli prawie 50 proc. dzieci na świecie w wieku przedszkolnym.
To najczęściej występująca choroba u dzieci, można powiedzieć, że to prawdziwa pandemia, która całkowicie jest do uniknięcia! - podkreśla lek. dent. Michał Kaczmarek
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreśla specjalista, próchnica jest chorobą której można w 100 proc. zapobiec - dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej, diecie i regularnych wizytach u stomatologa dziecięcego.
Okazuje się również, że wielu rodziców, a nawet lekarzy nie leczy próchnicy w zębach mlecznych, mając na uwadze, to, że i tak wypadną. Okazuje się, że zaniedbania na tym etapie mogą mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu.
Mimo że wielu rodziców oraz lekarzy i lekarzy dentystów nie przywiązuje uwagi do próchnicy w zębach mlecznych - argument "bo i tak wypadną" - rzeczywistość jest taka, że niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne dla dziecka, można powiedzieć na całe życie - tłumaczy lek. dent. Michał Kaczmarek.
Stomatolog tłumaczy, że gdy próchnica nie jest leczona dochodzi do zniszczenia twardych tkanek zęba oraz uszkodzenia miazgi, a co za tym idzie do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Ponadto w ciężkich przypadkach ropień może "przenikać" do głębszych części organizmu jak np. zatok, oka ,mózgu, powodując niebezpieczne dla zdrowia powikłania.
Pierwszym objawem próchnicy zazwyczaj jest biała plama, najczęściej zlokalizowana na siekaczach górnych przydziąsłowo. Jeśli nie rozpocznie się leczenia próchnicy, to taka próchnica bardzo szybko się rozprzestrzenia na inne zęby oraz bardzo szybko "rozrośnie się" na zębie - podkreśla specjalista.
Jak więc zadbać o to, by zęby dziecka były zdrowe? Rodzice! Udajcie się na pierwszą wizytę do stomatologa dziecięcego przed ukończeniem 1 roku życia dziecka. Szczotkowanie zacznij już pierwszego ząbka u dziecka. Ważne, by stosować odpowiednią do tego pastę. Zęby należy szczotkować minimum 2 razy dziennie: rano i przed snem.
- Jeśli zobaczysz jakąkolwiek plamkę na zębach, koniecznie skonsultuj się ze stomatologiem dziecięcym - radzi rodzicom lek. dent. Michał Kaczmarek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.