Algi morskie to wodorosty, które występują zarówno w wodach morskich, jak i w wilgotnych miejscach na lądzie. Znanych jest około 100 gatunków jadalnych alg. Największą popularność zyskały w krajach takich jak Japonia, Korea, Chiny, Francja, Walia, Norwegia, Nowa Zelandia, Islandia, Anglia i Walia.
Do najczęściej spotykanych odmian należą arame, hijiki, kombu, chlorella, dulse kelp, arame, spirulina, nori i wakame. Te wodorosty są świetnym dodatkiem do zup, sosów, dań smażonych i duszonych, sushi, zapiekanek, a także jako posypka do sałatek.
Algi są bogate w żelazo, magnez, fosfor, cynk, wapń, jod, witaminy C i E, witaminy z grupy B, beta-karoten, pełnowartościowe białko oraz kwas alginowy. Dzięki bogactwu cennych składników algi morskie mają właściwości moczopędne, przeciwzakrzepowe oraz przeciwmiażdżycowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Zobaczyli, jak zbiera grzyby. Polacy aż się zagotowali
Pozytywne właściwości alg morskich
Obecna w algach morskich fukoksantyna wspomaga spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, co czyni algi doskonałym wyborem dla osób walczących z nadwagą i otyłością. Ponadto pomagają one oczyszczać organizm z toksyn i metali ciężkich, obniżać ciśnienie krwi oraz wzmacniać odporność na infekcje wirusowe i bakteryjne.
Warto podkreślić, że algi morskie również pomagają obniżać poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi. Złe zarządzanie lipidami w organizmie prowadzi do miażdżycy i wielu poważnych schorzeń, takich jak zawał serca, udar mózgu czy niedokrwienna choroba serca. Algi są również źródłem antyoksydantów, które chronią przed nowotworami, neutralizują wolne rodniki i opóźniają proces starzenia się organizmu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.