Mówienie podczas snu jest dość często występującym zjawiskiem, należącym do grup zaburzeń snu (parasomnii). W większości przypadków jesteśmy nieświadomi, że przydarzył nam się taki epizod, dopóki nie dowiemy się o nim od osoby przebywającej się w naszym najbliższym otoczeniu.
Zobacz także: Jak szybko zasnąć? Sposoby na spokojny sen
Ludzie wydający odgłosy w czasie snu mogą bełkotać i mamrotać, śmiać się, krzyczeć, oraz wypowiadać pojedyncze słowa lub nawet całe zdania. Jak wynika z badań naukowych, próba rozmowy z taką osobą nie ma żadnego sensu, ponieważ nie jest ona w stanie logicznie odpowiadać na pytania.
Okazuje się, że słowem najczęściej wypowiadanym podczas snu jest "nie", a ponad 10 proc. śpiących używa wulgaryzmów i przekleństw. Ja wynika z badań opublikowanych na łamach "Sleep Medicine", największym sennymi gadułami są dzieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci twierdzą, że jest to związane z intensywnym procesem dojrzewania mózgu w pewnym wieku. Wyniki niektórych badań sugerują, że wypowiadanie słów przez sen może mieć także związek z przerwami w oddychaniu lub płytkim oddychaniem, czyli obturacyjnym bezdechem sennym.
Zdaniem specjalistów od snu, mówienie przez sen w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju. Do lekarza powinniśmy się zgłosić, jeśli ten epizod występuje u nas regularnie, zaburza nocny odpoczynek i sprawia, że rano jesteśmy zmęczeni, niewyspani i pozbawieni niezbędnej do działania energii.
Zobacz także: Sen pomaga spalać kalorie! Jest jednak jedno ale...
Nie należy lekceważyć również objawów współtowarzyszących takich jak chrapanie, chodzenie przez sen oraz gwałtowne ruchy rąk i pozostałych części ciała. Niebezpieczne może okazać się także mówienie przez sen w trakcie fazy REM (rapid eye movement), podczas której występują szybkie ruchy gałek ocznych i wzmożona aktywność mózgu. Zaburzenia podczas tzw. snu paradoksalnego mogą być jednym z pierwszych symptomów rozwoju choroby Parkinsona i innych schorzeń neurodegeneracyjnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.