To tylko trzy objawy. Wskazują, że rak jest bardzo zaawansowany

16

Nowotwory, podobnie jak wiele innych poważnych chorób, potrafią przez długi czas nie ujawniać się, a czasem wysyłają wręcz mylące sygnały. Objawy choroby różnią się w zależności od jej zaawansowania. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie oznaki powinny wzbudzić naszą czujność.

To tylko trzy objawy. Wskazują, że rak jest bardzo zaawansowany
Ból pleców jest jednym z objawów zaawansowanego nowotworu (Getty Images, Tetra Images)

Choroby nowotworowe klasyfikuje się na podstawie stopnia ich zaawansowania w skali od 0 do 4. Najbardziej niebezpieczny jest rak na czwartym etapie, który zazwyczaj jest nieuleczalny i ma bardzo złe rokowania.

Dzieje się tak dlatego, że w tej fazie występują przerzuty do innych narządów i tkanek. To sytuacja, która w wielu przypadkach jest już bez odwrotu. Leczenie w takich okolicznościach jest wyjątkowo trudne.

Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej materiału wideo...

Zobacz także: Trzy ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy

To trzy główne objawy zaawansowanego nowotworu

Z badań, które opisano w czasopiśmie "The Lancet Oncology", wynika, że u pacjentów z nowotworem w czwartym stadium często występują trzy główne symptomy. Są to: ból w klatce piersiowej, ból szyi oraz pleców. Co ważne, są one charakterystyczne dla wielu typów raka.

Badacze analizowali 20 najczęstszych objawów nowotworów w grupie około 8 tysięcy osób powyżej 25 roku życia, które chorowały na 12 różnych typów raka, w tym: raka pęcherza, jelita grubego, jajnika, płuca, odbytu, endometrium, nerki, krtani, jamy ustnej, prostaty, nowotwór ustno-gardłowy oraz czerniaka. Wyniki wskazują na konkretne symptomy.

Te objawy symbolizują, że rak już się rozpanoszył

Odkryto, że u ponad połowy uczestników chorujących na wcześniejsze stadia nowotworu pojawia się 13 specyficznych symptomów. Należą do nich: zmieniony pieprzyk, krwawienie z odbytu, guzek w piersi, problemy z dolnymi drogami moczowymi, zmieniony rytm wypróżnień, krew w moczu, chroniczne zmęczenie, chrypka, bóle brzucha, utrata masy ciała, bóle w dolnej części brzucha oraz krwawienia pomenopauzalne. Jak widać, objawów charakterystycznych dla nowotworów jest naprawdę sporo.

Żaden z wymienionych wyżej objawów nie powinien być ignorowany. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, szczególnie jeśli symptomy są uporczywe lub nasilają się. Liczy się szybka diagnoza i odpowiednie leczenie, które zwiększają szanse na powrót do zdrowia. Profilaktyka w przypadku nowotworów to podstawa.

Wczesne wykrycie nowotworu znacząco zwiększa możliwości w zakresie całkowitego wyleczenia choroby. Rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium w wielu przypadkach umożliwia całkowite wyleczenie nowotworu, a także powstrzymanie go przed przerzutami na inne narządy.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić