Zawał serca jest często utożsamiany z intensywnym bólem w okolicy klatki piersiowej. Jednak nie zawsze pojawiają się takie objawy. Istnieje również coś, co nazywane jest "cichym zawałem serca". Co istotne, jego symptomy niekoniecznie należą do oczywistych.
Najbardziej zagrożone są osoby w podeszłym wieku. Czynników ryzyka jest jednak znacznie więcej. Na podwyższone ryzyko narażeni są także ci, którzy borykają się z nadwagą, wysokim poziomem cholesterolu, jak również ci, którzy cierpią na przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca i nadciśnienie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cukrzycy powinni szczególnie uważać
Co ważne, cichy zawał jest groźny szczególnie dla cukrzyków. Ze względu na to schorzenie notuje się nie tylko zwiększone ryzyko tego stanu zagrażającego życiu, ale diabetycy słabiej odczuwają dolegliwości bólowe, co utrudnia rozpoznanie zawału.
Niestety, objawy "cichego zawału" są często ignorowane. To poważny błąd, który może mieć tragiczne konsekwencje. Przy ich zauważeniu szybka wizyta u lekarza jest koniecznością.
Czytaj także: Zakazane po pięćdziesiątce. Unikaj jak ognia
Te symptomy wskazują na "cichy zawał"
Jakie symptomy mogą wskazywać na "cichy zawał"? To przede wszystkim kilka niepokojących zmian w kondycji naszego ciała. Należy być czujnym na objawy takie jak duszności, drętwienie rąk, kaszel, zimne poty, bladość skóry czy zawroty głowy.
Serwis poradnikzdrowie.pl zwraca uwagę, że symptomem "cichego zawału" może być również dyskomfort w klatce piersiowej. Często temu zjawisku towarzyszą dodatkowe objawy. Zmęczenie, osłabienie, problemy z utrzymaniem równowagi czy objawy podobne do niestrawności mogą zwiastować trudności.
Czytaj także: Woń pojawia się przy raku. Lepiej od razu leć do lekarza
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.