Na upały powinny uważać przede wszystkim osoby starsze, chore i dzieci. W trakcie upałów grożą nam przede wszystkim:
- nadmierna ekspozycja na promienie UV (może powodować starzenie się skóry, ale i uszkodzenie komórek, które z kolei może prowadzić do nowotworów skóry);
- odwodnienie (pojawia się wówczas, gdy wydalamy z organizmu więcej wody, niż przyjmujemy poprzez picie);
- udar cieplny (reakcja organizmu na przegrzanie, organizm nie jest w stanie odprowadzać zgromadzonego w nadmiarze ciepła).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Pakosińska o spadających wynikach oglądalności "PnŚ" i relacji z Kingą Dobrzyńską. "Przyjdzie czas, że to się powyjaśnia"
Kto jest szczególnie wrażliwy na upał? Do takich grup należą:
- osoby powyżej 65 lat
- osoby cierpiące na choroby, takie jak demencja, niewydolność serca, choroby nerek lub cukrzyca
- niemowlęta i małe dzieci
- kobiety w ciąży
- osoby z niepełnosprawnością
- osoby pracujące lub ćwiczące na powietrzu.
Siedem zasad. Oto sposoby ochrony przed upałem
W jaki sposób chronić się przed upałem? Oto siedem istotnych zasad, które wskazano na pacjent.gov.pl:
- Pij więcej niż zazwyczaj. Pij więcej niż zwykle, nawet jeśli nie jesteś spragniony. Najlepiej – wodę, ale możesz też spożywać inne płyny. Jeśli masz więcej niż 65 lat, masz chore serce, chore nerki lub przyjmujesz leki, porozmawiaj z lekarzem o tym, ile płynów dodatkowo powinieneś wypić.
- Jedz dużo sezonowych owoców. Owoce sezonowe zawierają dużą ilość wody. Dlatego spożywając je, dostarczasz jednocześnie wodę do organizmu.
- Utrzymuj ciało w chłodzie. Noś luźną, przewiewną odzież, która zakrywa jak największe partie skóry. Chroń głowę kapeluszem lub czapką. Przebywaj w cieniu tak często jak to możliwe. Ochładzaj się od czasu do czasu zimnym prysznicem. Jeśli jest gorąco, możesz również założyć mokry ręcznik na szyję.
- Nie wychodź na zewnątrz w najgorętszej porze dnia. Godziny, w których powinieneś przebywać w pomieszczeniu, to między 10:00 a 17:00.
- Unikaj wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach dnia. Osoby, które spędzają aktywnie czas na powietrzu, są najbardziej narażone na przegrzanie. Skupiają uwagę na wykonywanych czynnościach, a nie na otoczeniu, i mogą przeoczyć pierwsze oznaki upału. Jeśli wychodzisz na słońce, stosuj kremy ochronne.
- Utrzymuj chłód w pomieszczeniach. Możesz użyć zasłon, żaluzji i markiz, aby zasłonić okna po nasłonecznionej stronie. Jeśli robi się chłodniej, np. nocą, otwieraj okna, żeby przewietrzyć pomieszczenie. Staraj się przebywać w najchłodniejszym miejscu w domu. Zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych.
- Unikaj alkoholu. Alkohol nasila szkodliwy wpływ upału na organizm.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl