Według statystyk, rak krtani jest dziesięciokrotnie częściej diagnozowany u mężczyzn niż u kobiet. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby palące papierosy, osoby szczególnie narażone na działanie azbestu, chromu, uranu i niklu, a także pacjenci z rozpoznanymi brodawczakami krtani.
Zobacz także: Dodają to do niemal wszystkiego. Jakie szkody wyrządza?
Przy leczeniu raka krtani kluczową rolę odgrywa szybkie rozpoznanie choroby, które znacznie zwiększa szansą na powrót do zdrowia. Pierwsze symptomy tego nowotworu są zazwyczaj nietypowe i łatwo pomylić je z infekcją górnych dróg oddechowych. Do początkowych objawów rozwoju komórek nowotworowych w okolicach krtani można zaliczyć m.in. chrypkę, która utrzymuje się dłużej niż 14 dni, kaszel, krwioplucie, duszności, częste odkrztuszanie sporych ilości plwociny, zmianę barwy głosu, ból gardła promieniujący do ucha oraz ogólne osłabienie organizmu.
U chorych mogą wystąpić również inne dolegliwości, jak np. uczucie zalegania obcego ciała w gardle, nieuzasadniony spadek masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych, problemy z przełykaniem i bladość skóry. Pamiętajmy, że nawet pozornie niegroźnych objawów nie wolno nam lekceważyć. Jeżeli zauważymy u siebie któryś z nich, niezwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.