Furan to związek chemiczny, który w sposób naturalny powstaje podczas obróbki termicznej żywności bogatej w węglowodany, witaminę C oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajduje się w smażonych, podgrzewanych i gotowanych daniach, ale sporo furanu zawierają również gotowe produkty w słoikach, przetwory pakowane hermetycznie i jedzenie w puszkach.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Według badaczy z Uniwersytetu w Barcelonie kawa także jest bogatym źródłem furanu. Naukowcy twierdzą, że najwięcej tej substancji jest obecne w kawie z ekspresu kapsułkowego. Furan stosuje się również w przemyśle chemicznym. Wchodzi w skład m.in. leków, lakierów, żywic i środków owadobójczych.
Furan wykazuje właściwości kancerogenne, co zostało udowodnione podczas eksperymentów naukowych z udziałem zwierząt. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem wpisała furan na listę związków potencjalnie rakotwórczych. Częsty kontakt z tym związkiem chemicznym uszkadza komórki w naszym ciele i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu jelit, pęcherzyka żółciowego i wątroby. Furan kumuluje się w nerkach i wątrobie. Może dostać się do organizmu przez żywność i wchłaniać się w jelitach lub wchłania się drogą inhalacyjną na skutek palenia papierosów.
Nie sposób całkowicie uniknąć spożywania furanu, jednak można ograniczyć jego ilość w naszym jadłospisie. Możemy to zrobić np. podgrzewając potrawy bez użycia przykrywki i włączając do codziennego menu więcej świeżej żywności i produktów nieprzetworzonych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.