Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Michigan State University w Stanach Zjednoczonych udowodniły, że ziarna słonecznika mogą zawierać aflatoksyny. Są to toksyczne substancje, które należą do grupy mykotoksyn wytwarzanych przez niektóre gatunki grzybów (głównie Aspergillus).
Namnażają się w takich produktach spożywczych jak fistaszki, migdały, pistacje oraz zboża rosnących na terenach tropikalnych o dużej wilgoci. Ta szkodliwa substancja może znajdować się również w chlebie, olejach roślinnych i przyprawach. Wyniki licznych badań naukowych udowodniły, że aflatoksyny wykazują właściwości hepatotoksyczne, teratogenne i mutagenne. Przez co wpływają niekorzystnie na pracę nerek, osłabiają naszą odporność i mogą przyczynić się do rozwoju pierwotnego raka wątroby. Poza tym są odporne na temperaturę.
Na łamach czasopisma naukowego "Plos One" opublikowano wyniki analizy, które sugerują, że regularne spożywanie pestek słonecznika przechowywanych i hodowanych w specyficznych warunkach może przyczynić się do rozwoju raka wątroby. Badania przeprowadzono w Tanzanii. Warunki panujące w tej części świata sprzyjają namnażaniu się toksycznych grzybów. W 60 proc. ziaren pochodzących z Tanzanii, które były poddane analizie, stwierdzono obecność aflatoksyn.
Potrzebne są dalsze badania w celu określenia wskaźników spożycia produktów z nasion słonecznika u ludzi i zwierząt w celu oceny narażenia i lepszego zrozumienia roli nasion słonecznika w ciastach jako źródła aflatoksyn w diecie – stwierdził jeden z autorów badań prof. Gale Strasburg.
Zdaniem Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEZ), żeby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to czy kupowane przez nas produkty pochodzą ze sprawdzonych i renomowanych źródeł. Warto również pamiętać, że orzechy, nasiona zbóż i suszone owoce znajdujące się w naszej kuchni, nie powinny być przechowywane w ciepłych i wilgotnych miejscach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.