Właściwości ziaren słonecznika
Nasiona słonecznika są źródłem witaminy A, B, C i E oraz żelaza, cynku, wapnia i potasu. Zawierają bardzo duże ilości fitosteroli, które wykazują właściwości zdrowotne. Warto je spożywać regularnie, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Można je dodawać do potraw lub traktować jako zdrową przekąskę.
Aflatoksyny w ziarnach słonecznika
Naukowcy z Michigan State University w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania, które pokazały, że ziarna słonecznika mogą być zanieczyszczone aflatoksynami. Te toksyczne substancje należą do szerszej kategorii – mytotoksyn i są wydzielane przez grzyby pleśniowe. Nie rozpuszczają się w wodzie i są odporne na działanie wysokich temperatur. W Polsce oficjalnie zostały uznane za substancje rakotwórcze w 1996 roku.
Aflatoksyny najczęściej namnażają się w ziarnach, migdałach, fistaszkach, pistacjach czy suszonych owocach. Niebezpieczne mogą być zboża rosnące na terenach tropikalnych o dużej wilgotności. Tak naprawdę te toksyczne substancje mogą występować praktycznie wszędzie, a więc także w przyprawach, olejach roślinnych, a nawet w chlebie zawierającym ziarna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Liczne badania naukowe udowadniają, że aflatoksyny mogą działać teratogennie, mutagennie oraz hepatotoksycznie. Osłabiają układ odpornościowy, wpływają negatywnie na pracę nerek, a także mogą doprowadzić do rozwoju pierwotnego raka wątroby.
Warto dodać, że badania dotyczące wykrycia aflatoksyn w ziarnach słonecznika przeprowadzane były w Tanzanii. Warunki tam panujące sprzyjają namnażaniu się aflatoksyn, dlatego aż w 60 proc. ziaren z Tanzanii wykryto obecność toksycznych grzybów.
Jak się uchronić przed aflatoksynami?
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEZ) informuje, aby zwracać uwagę na pochodzenie danego produktu żywnościowego. Warto zapłacić więcej, ale postawić na sprawdzone i renomowane źródła. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Ważne jest również przechowywanie żywności. Suszone owoce, orzechy czy nasiona zbóż powinny znajdować się w suchym i chłodnym miejscu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.