Toksyczna oleica krówka
Oleica krówka jest niepozornym owadem o długości do 3 cm. Wierzchnia warstwa jego ciała ma charakterystyczne czarne lub granatowe zabarwienie, a na części za jego głową (przedpleczu) i skrzydłach widać liczne wgłębienia. Jedną z charakterystycznych zdolności tego owada jest wytwarzanie substancji chemicznych, które mogą wywoływać reakcje toksyczne u osób podatnych na alergie.
Głównym związkiem toksycznym produkowanym przez oleicę krówkę jest kantarydyna – silnie drażniący środek, który może powodować uszkodzenia tkanek i wywoływać stan zapalny w miejscu kontaktu. Jest mechanizmem obronnym chrząszcza.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Osoby uczulone na toksyny wydzielane przez oleicę krówką, mogą doświadczyć po kontakcie z nią swędzenia, zaczerwienienia, pokrzywki, obrzęku skóry, pieczenia lub bólu. Istnieje również ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej ogólnoustrojowej, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
Jak uniknąć kontaktu z toksycznym chrząszczem?
Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z kontaktem z oleicą krówką, ważne jest zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Oto kilka praktycznych wskazówek, które warto mieć na uwadze:
- Unikaj dotykania jakichkolwiek chrząszczy, nawet przy pomocy źdźbła trawy. Lepiej zachować dystans i się nie zbliżać.
- Zachowaj ostrożność podczas siedzenia na ziemi lub na drzewach. Każdorazowo sprawdzaj powierzchnię, na której siadasz.
- Noś długie rękawy i spodnie, które mogą zapobiec bezpośredniemu kontaktowi z owadem.
Nie należy jednak panikować — w jednym chrząszczu znajduje się około 3,2 mg toksycznej substancji, a dawka wywołująca śmierć przez porażenie układu nerwowego wynosi od 10 do 30 mg. I to dopiero po jej spożyciu! Sam kontakt z chrząszczem nie doprowadzi więc do śmierci, a jedynie do dyskomfortu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.