Jakub Artych
Jakub Artych| 

Toksykolog ostrzega. To nie nikotyna jest najgorsza w e-papierosach

45

Elektroniczne papierosy przyczyniają się do wzrostu liczby uzależnień od nikotyny pośród nastolatków. Ważny apel ws. e-papierosów wygłosił toksykolog Andrzej Sobczak, który podkreśla, że nikotyna wcale nie jest w nich najgorsza.

Toksykolog ostrzega. To nie nikotyna jest najgorsza w e-papierosach
Eksperci ostrzegają przed e-papierosami. Jest ważny apel (Wikimedia Commons)

Palenie tytoniu od lat jest uważane za szkodliwe dla zdrowia. Szacuje się, że w 2019 roku było przyczyną 7,69 miliona zgonów na całym świecie, a przewiduje się, że liczba ta wzrośnie w przyszłości.

Brytyjska National Health Service twierdziła, że e-papierosy są bezpieczniejsze niż tradycyjny tytoń i zalecała osobom uzależnionym przejście na wapowanie w celu poprawy zdrowia. Jednak niektóre doniesienia naukowe kwestionują te zalecenia.

Panuje przekonanie, że w e-papierosach najgorsza jest nikotyna. To nieprawda, najgorsze są produkty przemiany pirolizy, które powstają w wyniku podgrzewania w e-papierosie do 200-300 stopni liquidu. Powstaje wówczas m.in. rakotwórczy formaldehyd - tłumaczy znany toksykolog, prof. Andrzej Sobczak, cytowany przez "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekin pojawił się przy plaży. Po chwili zaatakował cztery osoby

Nikotyna jest substancją psychoaktywną, uzależniającą, ale pozostała cześć podgrzanego liquidu poprzez inhalowanie dostaje się do płuc, a stamtąd szybko do krwi, bo płuca mają małą barierę przenikania.

Absolutnie trzeba zabronić sprzedaży e-papierosów dla osób poniżej 18 roku życia. Mamy odporność na rakotwórcze substancje, organizmy sobie z nimi radzą, ale dla młodego organizmu walka z nimi jest znacznie trudniejsza - dodaje Andrzej Sobczak.

Polska zawalczy z e-papierosami. Będzie zmiana w prawie

Przypomnijmy, że na początku lipca do wykazu prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów wpłynął wniosek o procedowanie nowej ustawy. Chodzi o zakaz sprzedaży e-papierosów niezawierających nikotyny osobom małoletnim.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przewiduje, że zmiany wejdą w życie szybko i sprawnie. Prawdopodobny termin to jesień tego roku. Polityk przekonuje, że "głównym celem jest to, żeby zapobiec używaniu tych urządzeń przez osoby niepełnoletnie".

Jeśli dziecko pali e-papierosy beznikotynowe, to gdy wyjedzie na wakacje, dostanie od kolegów na spróbowanie wkład z nikotyną i zacznie się uzależniać. Tak zaczyna większość palaczy - podkreśla prof. Łukasz Balwicki.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić