Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie układu pokarmowego objawiające się wzdęciami, biegunką lub zaparciami oraz nawracającym bólem brzucha. Dolegliwości te są związane z procesem wypróżniania, jego częstotliwością czy konsystencją kału. Choć IBS dotyka od 5 do 20 procent populacji i częściej występuje u kobiet, nie ma bezpośredniego związku z wykrywalnymi patologiami układu pokarmowego, a często ma podłoże psychosomatyczne.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, badania opublikowane w "Journal of Psychosomatic Research" wykazują znaczący związek między niekorzystnymi doświadczeniami z dzieciństwa (ACEs) a przebiegiem IBS. ACEs to potencjalnie traumatyczne lub silnie stresujące wydarzenia w okresie dorastania, takie jak przemoc, zaniedbanie, uzależnienia i choroby w najbliższej rodzinie, skrajne ubóstwo czy doświadczenie wojny. W Polsce aż 53 procent badanych doświadczyło takich zdarzeń.
Nasze wyniki wskazują na potrzebę indywidualnego podejścia do leczenia IBS, uwzględniającego zdrowie psychiczne. U pacjentów z IBS często występują traumy z dzieciństwa, co z kolei jest ważną informacją o tym, jaki może być przebieg choroby i skuteczność terapii – tłumaczył w rozmowie z PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkrycie może pomóc w lepszym diagnozowaniu
Dr Małgorzata Desmond, dietetyk i współautorka badania, przytacza przykład młodej pacjentki z silnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Mimo braku fizjologicznych przyczyn problemów, okazało się, że pacjentka doświadczyła przemocy ze strony ojca, co wywołało zaburzenia odżywiania i w konsekwencji rozregulowanie mikrobiomu jelitowego. Poprawa jej stanu nastąpiła dzięki współpracy psychologa i dietetyka.
W grupie 245 pacjentów z IBS obserwowanych trzykrotnie przez prawie dwa miesiące zauważono wyraźne różnice w doświadczanych objawach. "Niektórzy pacjenci przez cały okres obserwacji nie deklarowali żadnych istotnych objawów IBS, lęku czy depresji, a inni czuli się bardzo źle. I to właśnie osoby z tej ostatniej grupy doświadczyły najwięcej niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa, jak również charakteryzowały się najwyższym poziomem aleksytymii" – podsumowuje prof. Rzeszutek.
Diagnostyka i leczenie IBS wymaga kompleksowych strategii leczenia skoncentrowanych na wielu współwystępujących objawach, a nie skupiania się wyłącznie na objawach związanych z przewodem pokarmowym. Wierzymy, że wyniki tego badania mają ważne implikacje kliniczne – dodaje psycholog.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.