Jaskier jadowity
Tę roślinę możemy rozpoznać po grubej łodydze i kwiatach o wyrazistym żółtym kolorze. Najczęściej porasta tereny położone w pobliżu rzek, jezior i stanów. Warto pamiętać, że łodyga jaskra jadowitego zawiera toksyczną substancję. Nawet jedna kropla może podrażnić naszą skórę i spowodować pojawienie się pęcherzy.
Barszcz Sosnowskiego
Jego kwiaty z wyglądu przypominają koper. Bezpośredni kontakt z barszczem Sosnowskiego wywołuje silne oparzenia i stany zapalne skóry. Te toksyczne właściwości roślina zawdzięcza furanokumarynom obecnych w jej sokach i wydzielinach.
Wilczomlecz obrotny
Wiele osób myli wilczomlecz obrotny z inną odmianą tej rośliny, która nie jest dla nas niebezpieczna. Najczęściej możemy go spotkać przy drogach i nieużytkowanych polach. Łodyga wilczomlecza ma w sobie sok mleczny, który może wywołać rozległe poparzenia na skórze.
Ciemiężyca biała
Jej ulubionych środowiskiem jest górska łąka lub wilgotny teren. Roślina wyróżnia się białymi kwiatami o silnym zapachu. Zwarte w niej alkaloidy działają jak silne środki odurzające. Nawet minimalny kontakt z substancjami obecnymi w ciemiężycy białej może doprowadzić do śmierci.
Żmijowiec zwyczajny
Sok, jaki wydziela żmijowiec zwyczajny to również niebezpieczna substancja. Dawniej ten związek chemiczny był wykorzystywany jako trutka na szczury. Roślinę rozpoznamy po purpurowo-różowych kwiatach i jasnozielonej łodydze. Żmijowiec zwyczajny występuje na terenach kamienistych i suchych wzgórzach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.