Objawy udaru mózgu nie zawsze są natychmiastowe. Wielu pacjentów na początku doświadcza tzw. małego udaru, który może trwać od 15 do 60 minut, a w niektórych przypadkach nawet do 24 godzin. Symptomy, które się wówczas pojawiają, są zazwyczaj ostrzegawczymi sygnałami, które zwiastują pełnoobjawowy udar mózgu.
Czytaj także: Trzy mało znane objawy udaru. Nie wolno ich zlekceważyć
U osób, które doświadczają mikroudaru, mogą wystąpić takie objawy jak porażenie jednej strony ciała, zaburzenia czucia, niedowład, a także problemy z mową - bełkot, niewyraźna mowa lub niemożność wypowiedzenia jakiegokolwiek słowa. Pacjenci mogą również mieć trudności z rozumieniem mowy innych osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Udar mózgu – inne objawy
Inne objawy to zawroty głowy, silne bóle głowy, często towarzyszące nudnościom i wymiotom. Zaburzenia widzenia, takie jak niedowidzenie na jedno oko, podwójne widzenie lub zamglony, rozmyty obraz, również powinny wzbudzić nasz niepokój. Mały udar może objawiać się również zaburzeniami równowagi.
Warto podkreślić, że w przypadku mikroudaru objawy mają charakter ogniskowy. Nie pojawiają się w dużej ilości jednocześnie (na przykład zaburzenia równowagi, niedowład prawej ręki i wymioty) i zazwyczaj same ustępują - maksymalnie w ciągu 24 godzin. Jednakże, jeśli zauważymy chociaż jeden z objawów sugerujących mały udar, powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.