Skąd bierze się zawał serca?
Zawał serca występuje, gdy dochodzi do częściowej lub całkowitej blokady jednej z tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do mięśnia sercowego. Blokada ta jest zazwyczaj wynikiem procesu miażdżycowego, w którym płytki tłuszczowe osadzają się na ścianach tętnic i z czasem mogą się oderwać, doprowadzając do powstania zakrzepu.
Gdy zakrzep zablokuje tętnicę, pojawia się niedokrwienie określonego obszaru mięśnia sercowego, a w konsekwencji - zawał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Objawy zawału serca
Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej, w nadbrzuszu lub za mostkiem. Trwa zwykle powyżej 20 minut i może promieniować. Sęk jednak w tym, że aż 40 proc. pacjentów tego rodzaju bólu nie odczuwa, co prowadzi do mylnego wykluczenia podejrzenia zawału serca.
Warto więc pamiętać o tym, że brak bólu nie oznacza braku zawału. Do pozostałych objawów należą:
- pieczenie (przypominające zgagę),
- kołatanie serca,
- duszności,
- nagła bladość,
- stan podgorączkowy,
- uczucie lęku,
- nudności, wymioty,
- potliwość
- omdlenie
- zbyt szybkie lub zbyt wolne tętno.
Czynniki ryzyka zawału serca
Wśród bezpośrednich czynników ryzyka zawału serca wymienia się miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz nadwagę i otyłość. Na wszystkie wymienione czynniki mamy wpływ, choć - rzecz jasna - czynniki genetyczne również odgrywają w nich istotną rolę.
Do codziennych nawyków zwiększających ryzyko zawału serca należą nieodpowiednia dieta (w profilaktyce zdrowia sercowo-naczyniowego zaleca się stosowanie diety bogatej w błonnik, pełnoziarniste produkty, owoce, warzywa oraz zdrowe tłuszcze), konsumpcja alkoholu, palenie tytoniu i brak aktywności fizycznej.
Zdrowy styl życia połączony z regularnymi badaniami kontrolnymi oraz konsultacjami z lekarzem znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i wielu innych komplikacji zdrowotnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.