Doba w lodówce
Ziemniaki same w sobie charakteryzują się tak wysokim indeksem glikemicznym, że efekt ich spożycia jest zbliżony do efektu spożycia czystej glukozy.
Mają szereg właściwości, które mogą to zrekompensować: zawierają skrobię oporną (zapobiegającą rozwojowi raka okrężnicy i jelita grubego, obniżającą poziom cholesterolu i regulującą gospodarkę lipidową), minerały (żelazo, cynk, miedź, sód, wapń, magnez, potas, fosfor), witaminę C, witaminy z grupy B, błonnik, polifenole i karotenoidy.
Warto więc włączyć je do codziennej diety, pamiętając o ich charakterystycznej właściwości — ziemniaki po 24 godzinach w lodówce osiągają niższy indeks glikemiczny i przekształcają skrobię we wspomnianą wyżej skrobię oporną. Warto więc przygotować je dzień przed planowanym obiadem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ziemniaki bez tłuszczu
Druga zasada przyrządzania ziemniaków jest prostsza: ziemniaki i tłuszcz są duetem, który lepiej trzymać na dystans. To bowiem duet wysokaloryczny, trudny do strawienia i prowadzący do zgagi, wzdęć oraz uczucia ciężkości.
Nie to jest jednak najbardziej problematyczne — kiedy ziemniaki spożywane są w towarzystwie tłuszczu, poziom cukru we krwi wzrasta jeszcze szybciej, zmuszając trzustkę do produkowania większej ilości insuliny.
Jeżeli więc smażone ziemniaki (lub ziemniaki jako dodatek do smażonego mięsa) są stałym elementem naszej diety, musimy liczyć się z tym, że znacznie zwiększamy ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Czytaj także: Jedz, nie żałuj sobie. Czyści tętnice z cholesterolu
Oliwa czy masło?
Warto przy tym wspomnieć, że nie wszystkie tłuszcze są sobie równe. Podczas gdy niezdrowe tłuszcze nasycone i trans mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zdrowe tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone mają korzystny wpływ na zdrowie serca.
Oznacza to, że ziemniaczane placki smażone na maśle będą znacznie gorszym wyborem zdrowotno-kulinarnym niż ziemniaki polane oliwą z oliwek.