Przyczyny zapalenia trzustki
Trzustka to gruczoł dokrewny, który produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi oraz gruczoł trawienny, który dostarcza do jelita składniki pożywienia. Uszkodzenie trzustki może prowadzić do niedożywiania organizmu, a także do cukrzycy.
Przewlekłe zapalenie trzustki może mieć swoją przyczynę w powikłaniach po ostrym zapaleniu trzustki. Najczęściej jednak przyczyną tej choroby jest nadużywanie alkoholu. Zachorować na przewlekłe zapalenie trzustki mogą również osoby cierpiące na kamicę żółciową lub mukowiscydozę. W miarę zwiększenia uszkodzeń trzustki, organ ten nie wydziela odpowiedniej ilości hormonów i enzymów.
Nadużywanie alkoholu kojarzy nam się z wypijaniem dużej ilości tego trunku każdego dnia. Tymczasem, według badań, wystarczy wypić jedno piwo dziennie lub 100 ml wina, aby trzustka po pewnym czasie przestała prawidłowo pracować.
Objawy wskazujące na chorą trzustkę
Niestety, dopiero bardzo poważne uszkodzenie trzustki daje widoczne objawy. Osoby, u których trzustka choruje i przestaje spełniać swoją podstawową rolę, pojawia się brak apetytu, spadek wagi, ciągłe wzdęcia, biegunka. Kiedy przewlekłe zapalenie trzustki się zaostrza, chory może się skarżyć na bóle brzucha, które promieniują aż do pleców.
Chcąc wykluczyć zachorowanie na przewlekłe zapalenie trzustki, warto wykonać badanie krwi. Dzięki niemu możemy sprawdzić poziom leukocytów oraz enzymów amylazy we krwi. Jeżeli poziom przekracza normy, należy wykonać kolejne, bardziej szczegółowe, badania. Badania te to wykonanie USG jamy brzusznej lub RTG.
Przydatna może okazać się również tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy endosonografia endoskopowa.
Leczenie
Przewlekłe zapalenie trzustki można leczyć farmakologicznie. Niekiedy często wymagana jest operacja. W przebiegu choroby istotne znaczenie ma również dieta. Powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa, gdyż uszkodzona trzustka nie może w pełni trawić tłuszczów. Zaleca się spożywanie kaszy, odtłuszczonego mleka, chudego mięsa, ryb, czerstwego pieczywa. Można także pić soki warzywne i owocowe.
Leczenie farmakologiczne w przewlekłym zapaleniu trzustki polega na zastosowaniu preparatów zawierających enzymy trzustkowe. Dzięki nim zmniejsza się ciśnienie w przewodach trzustkowych, a także zapobiega niewydolności tego organu. Najczęściej w przewlekłym zapaleniu trzustki stosuje się również leki przeciwbólowe. Jeżeli dojdzie do powikłań i w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki lekarz wykryje cukrzycę, do leczenia farmakologicznego prób doustnie podawanych enzymów, włącza się również podawanie insuliny.
Niestety przewlekłe zapalenie trzustki nie może być w pełni wyleczone. Uszkodzone komórki trzustki nie są możliwe do odtworzenia. Leczenie polega na zwalczaniu objawów choroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.