Choroby nowotworowe pod względem stopnia zaawansowania są podzielone na kilka stopni - w skali 0-4. Najbardziej niebezpieczny i niestety w większości przypadków nieuleczalny jest rak będący na ostatnim, czwartym etapie rozwoju. Ma najgorsze rokowania, ponieważ daje odległe przerzuty do sąsiadujących narządów, tkanek oraz komórek. Wówczas trudno o szczęśliwy finał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Jak wynika z analizy, która została opublikowana na łamach czasopisma medycznego "The Lancet Oncology", u pacjentów z czwartym stopniem nowotworu regularnie powtarzają się trzy te same symptomy. Do tych niepokojących objawów zaliczamy ból w klatce piersiowej oraz dolegliwości bólowe pojawiające się w obrębie szyi i pleców.
Czytaj też: Wystarczy 200 ml. Tytan w walce z rakiem żołądka
Podczas badań wzięto pod uwagę 20 często pojawiających się symptomów nowotworów i porównano ich występowanie u ok. 8 tys. osób mających 25 lat i więcej, które chorowały na 12 różnych rodzajów raka. Do tego typu schorzeń zaliczono raka pęcherza, jelita grubego, jajników, płuc, odbytu, endometrium, nerek, krtani, jamy ustnej, prostaty, nowotwór ustno-gardłowego oraz czerniaka.
Te objawy wskazują, że rak zajmuje już kolejne narządy
Naukowcy zauważyli, że u ponad połowy uczestników badań dotkniętych nowotworem w stadium wcześniejszym niż czwarte występuje 13 objawów. Są to: nieprawidłowy pieprzyk, krwawienie odbytu, guzek w piersi, dolegliwości dolnych dróg moczowych, zaburzony rytm wypróżnień, krew w moczu, przewlekłe zmęczenie, chrypka, bóle brzucha, spadek masy ciała, dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha i pomenopauzalne krwawienia.
Żadnych z wyżej wymienionych objawów nie powinniśmy lekceważyć i należy skonsultować je z lekarzem, zwłaszcza jeśli nie ustępują samoistnie lub stają się coraz bardziej widoczne oraz uciążliwe. Pamiętajmy, że im szybsze będzie postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia, tym większa szansa na powrót do zdrowia.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.