Według Cancer Research UK — brytyjskiej organizacji charytatywnej, której celem jest wspieranie badań nad chorobami nowotworowymi oraz zwiększanie świadomości społecznej na ich temat — zauważalnym objawem nowotworu wątroby mogą być widoczne zmiany zachodzące w obszarze jamy brzusznej.
Objawy nowotworu wątroby
Od przewlekłego bólu brzucha, poprzez wzdęcie lub wodobrzusze, aż po guzek albo obrzęk po prawej stronie brzucha, który powiązany z utratą apetytu lub szybkim uczuciem sytości — to właśnie te objawy mogą świadczyć o nowotworze.
Opisanym symptomom może towarzyszyć ból w prawym ramieniu, gdyż wątroba stymuluje nerwy łączące się z tymi, które prowadzą do ramienia.
Inne objawy raka wątroby mogą obejmować:
- utratę masy ciała,
- zażółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka),
- chroniczne zmęczenie,
- swędzenie skóry (to właśnie swędzenie często jest pierwszym zauważalnym dla pacjenta objawem choroby wątroby!).
Przy objawach tego typu należy jak najszybciej zbadać poziom bilirubiny we krwi. U osób dorosłych bilirubina całkowita powinna mieścić się w normie wynoszącej od 0,2 mg/dl do 1,1 mg/dl, a jej podwyższony poziom jest wskazówką do diagnozy wielu schorzeń, w tym właśnie nowotworu wątroby.
Nowotwór wątroby w Polsce
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. w Polsce zdiagnozowano ok. 1300 zachorowań na raka wątroby. W tym samym roku zmarło z jego powodu prawie 2200 osób.
Warto przy tym pamiętać, że pacjenci, u których raka wątroby wykryto we wczesnym stadium (tj. kiedy średnica guza nie przekracza 2 cm), mają bardzo dobre rokowania — ich pięcioletnia przeżywalność wynosi aż 90 proc. Zdrowotny sukces w dużej mierze zależy więc od szybkiego reagowania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.