Wiele osób zbierając kasztany podczas jesiennego spaceru lesie czy w parku nie zastanawia się, jakie walory zdrowotne mogą kryć się w tych owocach. Eksperci w dziedzinie medycyny naturalnej polecają umieszczanie owoców kasztanowca pod łóżkiem lub noszenie ich w kieszeni. Dzięki temu usprawnimy pracę układu nerwowego, poprawimy krążenie krwi i unikniemy bólu wywołanego stanem zapalnym stawów.
Zobacz także: Jakie właściwości mają kasztany? Będziesz zaskoczony
Zdaniem piewców medycyny niekonwencjonalnej te niedoceniane owoce pomagają pozbyć się bezsenności i zapobiegają bólom i schorzeniom reumatycznym - dlatego kasztany warto umieścić w łóżku. Z kolei wyciąg z kasztanowca wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. Ten preparat znajduje również zastosowanie w kosmetyce jako składnik kremów i żelów stosowanych na opuchnięte i zmęczone nogi. Poza tym zapobiega powstawaniu żylaków i hemoroidów, a także wspomaga ich leczenie.
Prozdrowotne działanie kasztanowiec zawdzięcza escynie, której bogatym źródłem są nie do końca dojrzałe nasiona tego drzewa. Po wyciąg z kasztanowca powinny sięgać także kobiety przechodzące menopauzę oraz osoby cierpiące z powodu zapalenia ścięgien, drobnych oparzeń, odmrożeń i siniaków pojawiających się na skórze. Wywar z liści, kory lub nasion kasztanowca chroni włosy przed wypadaniem i przetłuszczaniem, a przy okazji nadaje im piękny odcień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mało kto wie, że symbol polskiej złotej jesieni jest naturalnym odpromiennikiem. Z tego względu warto kilka zebranych kasztanów położyć niedaleko telewizora, laptopa, mikrofalówki czy drukarki. W ten sposób zneutralizujemy szkodliwe działanie promieniowania emitowanego przez sprzęt elektryczny. Niestety po miesiącu kasztany tracą swoje niezwykłe właściwości i należy je wyrzucić.