Nie warto się łudzić — roztoczy nie sposób pozbyć się całkowicie. Wystarczy jednak ograniczyć ich ilość, by poczuć się dużo lepiej i zabezpieczyć swoje zdrowie. Jak? Spieszymy z odpowiedzią:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pamiętaj o łóżku
Roztocza uwielbiają łóżka — to tam spędzamy dużo czasu, a więc i tam jest sporo naszych martwych komórek skóry. Pościel powinna więc być prana co najmniej raz w tygodniu w temperaturze 60 stopni Celsjusza (lub wyższej) oraz regularnie (najlepiej codziennie) wietrzona na balkonie. Warto zastanowić się również nad inwestycją w specjalne antyroztoczowe pokrowce na materace i poduszki.
By zredukować ilość roztoczy w łóżku, warto decydować się na wieczorny prysznic i zmieniać piżamę przynajmniej raz na trzy dni. I jeszcze jedna sprawa — oczywista, choć dla wielu najtrudniejsza do wykonania — zwierzę w łóżku to naprawdę nie jest dobry pomysł! Roztocza są tylko jednym z powodów.
Czystość mieszkania, powietrza i tekstyliów
Roztocza uwielbiają miejsca, w których mogą znaleźć dużo "pokarmu" - martwych komórek skóry, które naturalnie złuszczają się z naszych ciał. Aby utrudnić im życie, warto utrzymywać dom w czystości. Regularne odkurzanie i wietrzenie pomieszczeń to podstawa, ale jeśli środki finansowe nam na to pozwalają, warto przemyśleć zakup oczyszczacza powietrza z nawilżaczem, który poza zbiornikiem na wodę będzie dysponował filtrem zatrzymującym zanieczyszczenia.
Istotna jest również redukcja dywanów, zasłon i poduszek ozdobnych. Sypialnię można przyozdobić nie tylko tekstyliami – zamiast wieszać na ścianie makatkę, można pomyśleć o umieszczeniu tam ozdobnej rośliny.
Alergie i inne problemy zdrowotne
Jeśli mimo zastosowania się do wskazówek objawy alergii albo problemy skórne nie mijają, warto skonsultować się z lekarzem. Przeprowadzenie testów alergicznych i zastosowanie odpowiedniego leczenia może okazać się konieczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.