Podczas robienia przetworów, kluczowe jest zabezpieczenie ich przed pleśnią. To bardzo ważna kwestia, którą czasami bagatelizujemy. Spożywanie produktów skażonych pleśnią może osłabić system odpornościowy, wywołać alergie oraz problemy z układem pokarmowym i oddechowym, a nawet zwiększyć ryzyko powstawania nowotworów. Właśnie dlatego, jeśli zauważymy choćby śladową ilość pleśni po otwarciu słoika, powinniśmy natychmiast pozbyć się tego produktu.
Pleśń w przetworach? Wyrzuć je w całości
Złym pomysłem jest też wyrzucanie części przetworów, na której zauważymy widoczną pleśń. To bowiem grzyby, których rodniki z pewności z pewnością znajdują się już w całym słoiku z przetworami, tworząc spore zagrożenie dla naszego zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Są gorsze niż sądziliśmy. Zwiększają ryzyko raka płuc
Jak uniknąć pleśni w przetworach? Wystarczy kilka zasad
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) udziela wielu cennych rad na temat robienia domowych przetworów. Przede wszystkim należy zadbać o higienę podczas kontaktu z produktami spożywczymi. To podstawa przygotowania do pracy z warzywami. Mycie rąk oraz utrzymywanie w czystości sprzętów kuchennych jest niezwykle ważne.
Następna kluczowa kwestia to wybór świeżych, dojrzałych i nieuszkodzonych warzyw i owoców. Powinny być one starannie umyte i osuszone. Warto także korzystać z przepisów, które sprawdzają się od lat, pamiętając o dodaniu odpowiedniej ilości octu, soli czy cukru. Zaburzenie tych proporcji może znacząco wpłynąć na smak i wartości odżywcze.
Zobacz także: Tak rak atakuje płuca. Pierwszy objaw jest nietypowy
Dla naszego zdrowia i jakości przygotowanych przetworów musimy również zadbać o odpowiednie opakowanie. GIS rekomenduje słoiki typu wek lub szklane pojemniki z zakrętkami twist-off. Powinny być one odpowiednio przygotowane. Pojemniki muszą być nienaruszone i starannie umyte oraz wyparzone.
W przypadku przetworów owocowych i warzywnych czy soków zalecana jest pasteryzacja. Polega na zahamowaniu lub zniszczeniu wzrostu drobnoustrojów oraz enzymów przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych oraz wartości odżywczej przetworów – informuje GIS.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Po przeprowadzeniu prawidłowej pasteryzacji należy upewnić się, że słoiki są dokładnie zamknięte, odwrócić je do góry dnem i zostawić w zacienionym miejscu do ostygnięcia. Gotowe przetwory powinno się przechowywać w suchym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu, gdzie wilgotność nie jest zbyt wysoka. Warto również umieścić na słoikach etykiety z datą produkcji. Pozwolą one na uniknięcie pomyłki i spożywanie przetworów w odpowiedniej kolejności.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.