Zmiany skórne oraz na błonach śluzowych warg, a także problemy z przełykaniem są sygnałami, które powinny wzbudzić naszą czujność, zwłaszcza jeśli utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie. Mogą one wskazywać na stan zapalny lub niedobór witamin, ale równie dobrze mogą świadczyć o nowotworze jamy ustnej. Często pojawiają się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Szybko tracisz wagę? To powinno niepokoić
Gwałtowne schudnięcie (ponad 10 proc. masy ciała w krótkim okresie) to kolejny alarmujący symptom, zwłaszcza jeśli nie stosujemy żadnej diety. Może to być oznaka raka wątroby. Warto więc systematycznie kontrolować wagę naszego ciała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Powiększenie węzłów chłonnych może wynikać z infekcji bakteryjnej, ale równie dobrze może oznaczać chłoniaka. Jeśli obrzęk nie znika w ciągu trzech tygodni, konieczne są dalsze badania. Pozwolą one wykluczyć lub - niestety - potwierdzić ewentualne schorzenie.
Czytaj także: Nietypowy objaw cukrzycy. Zmiany na płytce paznokcia
Długotrwałe, niewyjaśnione bóle to spory problem
Niewyjaśnione bóle brzucha, lędźwi, klatki piersiowej lub głowy mogą wskazywać na rozwój nowotworu. Bóle w lędźwiach mogą sugerować raka nerki, w klatce piersiowej – nowotwór płuc, a w dolnej części brzucha – raka jelita grubego. Powracające, mocne bóle głowy z nudnościami i wymiotami mogą być sygnałem guza mózgu. Regularnie pojawiające się bóle muszą więc stanowić podstawę do odpowiedniej diagnostyki.
Uciążliwy i nieustający kaszel, który nie ustępuje po miesiącu, również powinien wzbudzić nasze obawy jako możliwy objaw raka płuc. Jest jeszcze jeden, szczególnie groźny symptom. Groźnym sygnałem jest bowiem także plucie krwią, które może świadczyć o nowotworze płuc. Wystąpienie tego objawu wymaga natychmiastowej diagnostyki w postaci zdjęcia rentgenowskiego i bronchoskopii.
Czytaj także: Potrzebujesz 7 dni. Pozbędziesz się toksyn i schudniesz
Zmiany w obrębie narządów płciowych również nie powinny być ignorowane. Wyczuwalny guzek w piersi kobiety może świadczyć o rozwijającym się raku piersi i powinien być zbadany przez lekarza. Z kolei zmiany wokół brodawki mogą wskazywać na raka sutka. Kobiety - zwłaszcza w sile wieku - powinny regularnie dokonywać samodzielnych badań piersi.
Zmiana w kształcie, wielkości lub konsystencji jądra mężczyzny także może sugerować nowotwór. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem i odpowiednie badania. Wizyta u urologa - choć dla wielu wstydliwa - może niejednemu mężczyźnie uratować życie.
Pojawienie się nowotworu może także wiązać się z nagłym spadkiem wydolności i sprawności fizycznej. Często wskazuje ona na już zaawansowany poziom rozwoju danego nowotworu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.