Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Tyle czasu potrzeba, by oczyścić wątrobę z alkoholu. Zaskakujące badanie

62

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili eksperyment, żeby sprawdzić, jak zareaguje organizm człowieka na całkowite odstawienie napojów alkoholowych. Efekty eksperymentu są zaskakujące.

Tyle czasu potrzeba, by oczyścić wątrobę z alkoholu. Zaskakujące badanie
(123RF)

Efekty odstawienia alkoholu

Naukowcy z University Collage London i Royal Free Hospital przeprowadzili badania, żeby sprawdzić, jakie korzyści zdrowotne powoduje zrezygnowanie z picia alkoholu. Badacze do eksperymentu zaprosili grupę ludzi, z której część zgodziła się nie spożywać procentowych napojów przez miesiąc. Przed i po eksperymencie, każda osoba przeszła badanie stanu zdrowia.

Osoby, które zdecydowały się na całkowitą abstynencję podczas badania, twierdziły, że ich kondycja zdrowotna znacznie się poprawiła. Najbardziej zauważalna była utrata zbędnych kilogramów. Napoje alkoholowe to źródło pustych kalorii, więc naturalne jest, że po ich odstawieniu masa ciała się zmniejsza. Poza tym alkohol wpływa na działanie hormonu, który jest odpowiedzialny za to, że czujemy się najedzeni. Mowa tu o leptynie, której wydzielanie zaburza picie alkoholu, przez co częściej mamy ochotę na tłuste i kaloryczne przekąski.

Miesiąc bez alkoholu

Detoks alkoholowy zdecydowanie poprawia kondycję naszej wątroby. Badane osoby po miesięcznej abstynencji miały mniejszą zawartość tłuszczu o 15 procent. Stłuszczenie wątroby może powodować ból pod żebrami, zmęczenie oraz dyskomfort w jamie brzusznej. Poza tym ta niebezpieczna dolegliwość może doprowadzić do zapalenia, a nawet marskości wątroby.

Jak wykazały badania, odstawienie procentów działa również pozytywnie na jakość naszego snu, dzięki czemu mamy więcej energii w ciągu dnia. Kolejny widocznym plusem trzeźwości u osób biorących udział w eksperymencie była lepsza pamięć i koncentracja. Picie alkoholu powoduje uszkodzenie komórek mózgowych, co pogarsza jego prawidłowe działanie. Odstawienie procentów zatrzymuje ten proces i może go częściowo odwrócić.

3 tygodnie po zakończeniu eksperymentu, naukowcy ponownie zbadali jego uczestników. Zdecydowana większość osób wróciła do picia alkoholu. Jak się jednak okazało ci, którzy wcześniej spożywali duże ilości napojów z procentami, po eksperymencie pili ich aż o 70 proc mniej.

Jedna z osób dalej pozostała abstynentem, ze względu na korzyści, które przyniósł jej miesiąc wstrzemięźliwości. Zdecydowalibyście się na takie wyzwanie?

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić