U nas pospolite, za granicą kosztują krocie. Polacy ich nie doceniają

15

Wysokie ceny warzyw i owoców w Polsce mogą niejednego zaskoczyć, ale koszty pędów chmielu za granicą potrafią zwalić z nóg. Podczas gdy w Polsce traktowane są jak chwast, w innych krajach są one bardzo poszukiwane.

U nas pospolite, za granicą kosztują krocie. Polacy ich nie doceniają
Chmiel to źródło zdrowia, a jego pędy to niedoceniany przysmak (Getty Images, Liudmila Kiermeier)

Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych gatunków piwa, a coraz więcej osób sięga także po piwa pozbawione alkoholu.

Piwo to napój, który nie mógłby powstać bez jednego, istotnego elementu. Chmiel jest uprawiany głównie ze względu na swoje szyszki, które odgrywają kluczową rolę w produkcji piwa. Istotne są również jego łodygi, zawierające naturalne olejki eteryczne, które dodane do napojów, wzbogacają je o wyjątkowy smak i aromat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trująca roślina do złudzenia przypomina rukolę. Sprawdź, jak ją rozpoznać

Hodowla pędów chmielu wymaga dużego nakładu pracy i wysiłku, co sprawia, że ich ceny są bardzo wysokie. Ich wzrost nie odbywa się jednak tylko w warunkach hodowlanych. Wiele osób w Polsce nie zdaje sobie sprawy, że można je uprawiać we własnym ogródku i wykorzystać w kuchni.

Łodygi chmielu to niezwykle ważny składnik piwa, ceniony przez jego miłośników. To kluczowy składnik tego napoju. Pędy są tak istotne na rynku piwowarskim, że bez nich nie mogłoby powstać wiele trunków.

U nas to chwast, w innych krajach - białe złoto

Sezon na pędy chmielu jest w pełni, a roślina ta cieszy się dużą popularnością w wielu krajach. Polacy w większości przypadków nawet nie wiedzą, jak wygląda chmiel. Warto to zmienić.

Łodygi chmielu są szczególnie cenione w Belgii, Holandii i Indiach. Ceny za kilogram tych pędów mogą osiągać nawet 1000 euro! To zawrotna kwota. Można śmiało powiedzieć, że to najdroższe warzywo na świecie. W Polsce ogrodnicy nadal traktują pędy chmielu jak zbędny chwast.

Roślina ta najczęściej rośnie w wilgotnych okolicach, na skrajach lasów i żyznych ziemiach. Chociaż często rośnie dziko, należy się spieszyć z jej uprawą, bo pędy szybko twardnieją i stają się zdrewniałym pnączem. Wówczas nie nadają się do wykorzystania.

Pędy chmielu mogą sprawdzić się także w kuchni

Młode łodygi chmielu są przysmakiem o wielu zdrowotnych właściwościach. Co ważne, można je przygotować na wiele różnorodnych sposobów. Przesmażone na maśle mają doskonały smak, są soczyste i chrupiące. Spożywanie ich poprawia trawienie i jest zalecane szczególnie przy zaparciach.

Chmiel może także wpływać prozdrowotnie. Dodatkowo pędy te zawierają substancje, które pomagają w redukcji stresu i napięcia, poprawiając jakość snu. Chmiel ma także pozytywny wpływ na układ odpornościowy i pomaga w walce z infekcjami bakteryjnymi.

Pędy chmielu można spożywać na surowo, smażyć i zapiekać. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do sałatek lub innych potraw. Każdy z Was z pewnością znajdzie interesujący sposób przyrządzenia pędów.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić