Wpływ cukrzycy na krążki międzykręgowe
Zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu w Utah posłużył się zaawansowaną technologią – SAXS - aby na poziomie molekularnym zbadać, jak cukrzyca wpływa na kolagen w krążkach międzykręgowych. Okazuje się, że:
- W zdrowych organizmach kolagen w krążkach międzykręgowych może się obracać i rozciągać pod wpływem nacisku.
- U szczurów z cukrzycą typu 2 zaobserwowano, że ta zdolność jest znacząco ograniczona. Choroba prowadzi do sztywnienia kolagenu i zwiększenia liczby tzw. niestrawionych wiązań krzyżowych w kolagenie. Ogranicza to zdolność krążków do adaptacji pod naciskiem.
- Oznacza to, że w warunkach cukrzycy mechanizmy pozwalające kolagenowi na obrót i rozciąganie pod naciskiem są znacznie ograniczone. To prowadzi do przedwczesnej degeneracji krążków, czyniąc je mniej elastycznymi, bardziej kruchymi i podatnymi na uszkodzenia.
Tymczasem ból dolnej części pleców, często związany z degeneracją wspomnianych krążków, wiąże się ze sporym dyskomfortem i może być jedną z przyczyn niepełnosprawności.
Znaczenie nowej wiedzy
Te przełomowe wyniki badań dają nam do zrozumienia, jak ważne dla zdolności krążka do wytrzymywania nacisku są reorientacja, prostowanie, rozciąganie i ślizganie się kolagenu. Cukrzyca typu 2 zakłóca te mechanizmy, co prowadzi do zmian w biomechanice całego krążka.
Naukowcy podkreślają znaczenie dalszych badań nad wpływem cukrzycy na układ szkieletowy i sugerują, że otworzyli drogę do opracowania nowych metod leczenia bólu dolnej części pleców dla osób z cukrzycą. Zwracają również uwagę na złożoność wpływu, jaki choroby metaboliczne mogą mieć na różne aspekty zdrowia fizycznego.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PNAS Nexus.