Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 

Uderza w jelita i kości. 75 proc. z nas może mieć te objawy

24

Na temat mleka do dawna krąży wiele mitów. Jedni uważają, że jest to jeden z najzdrowszych napojów na świecie, z kolei przez innych jest uznawane za truciznę. Wprawdzie mleko jest źródłem cennych witamin i minerałów, ale jak się okazuje, jego spożywanie może osłabiać kości, zaburzać pracę jelit i powodować inne dolegliwości.

Uderza w jelita i kości. 75 proc. z nas może mieć te objawy
Lepiej nie pij mleka, może ci zaszkodzić (Getty Images, Getty Images)

Z badań statystycznych wynika, że nawet 75 proc. mieszkańców naszej planety może cierpieć na nietolerancję laktozy. Osoby uczulone na mleko po jego spożyciu skarżą się na takie dolegliwości jak biegunka, wzdęcia, ból brzucha, kolka, wymioty i nudności. Poza objawami żołądkowo-jelitowymi u pacjenta można również zauważyć typowo alergiczne symptomy: kaszel, obrzęk śluzówek nosa, duszności, pokrzywka i atopowe zapalnie skóry.

Innym zagrożeniem dla zdrowia, jakie może nieść ze sobą spożywanie mleka, jest niekorzystny wpływ na układ kostny. Mleko to bogate źródło wapnia, które jest podstawowym budulcem kości. Jak się jednak okazuje, pochodzący od krowy napój może wypłukiwać ten cenny pierwiastek z naszego organizmu.

Naukowcy ze Szwecji przeprowadzili badania, w których wzięło udział 61 tys. kobiet i 45 tys. mężczyzn. Ich wyniki opublikowano na łamach czasopisma "American Journal of Epidemiology". Podczas eksperymentu uczestniczki były obserwowane przez 20 lat, natomiast uczestnicy przez 10 lat. Eksperci analizowali ich dietę pod kątem częstotliwości spożywanie mleka. Po zakończeniu badań okazało się, że osoby, które często sięgały po mleko, miały gorszą kondycję zdrowotną, niż ci, którzy pili je sporadycznie.

Szwedzcy naukowcy doszli do wniosku, że więcej niż trzy szklanki mleka wypijane w ciągu dnia przyczynia się do wypłukiwania wapnia z organizmu. Znaczne obniżenie stężenia tego składnika mineralnego zwiększa podatność na złamania oraz zaburza prawidłową pracę serca.

Badacze zauważyli również, że nadmierne spożywanie mleka nasila objawy stanów zapalnych, przyspiesza starzenie się organizmu, a nawet zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu. Jak stwierdzili naukowcy ze Sztokholmu, niezbędne jest wykonanie dalszych badań, które potwierdzą wyniki tej analizy.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić