Demencja czyli otępienie, to stopniowe osłabienie ogólnej sprawności mózgu. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) główne czynniki ryzyka rozwoju tej choroby to: brak aktywności fizycznej, niska aktywność intelektualna, cukrzyca, nadciśnienie, wysoki cholesterol, nadmiar alkoholu, papierosy, niewłaściwy sposób odżywiania, otyłość, depresja oraz izolacja społeczna.
Z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma "Stroke" wynika, że napoje dietetyczne również mogą zwiększać ryzyko demencji. Naukowcy przez 10 lat obserwowali 1484 osób, które ukończyły 65. rok życia. Jak się okazało, spożywanie napojów dietetycznych każdego dnia, trzy razy bardziej podnosi ryzyko demencji, niż sięganie po nie rzadziej niż raz na tydzień.
Wyniki potwierdziły, że podobny stopień zagrożenia dotyczy zachorowania na niedokrwienny udar mózgu.
Główny autor badania, dr Matthew Pase z Boston University School of Medicine przyznał, że przeprowadzona przez niego analiza ma dwa słabe punkty: brak dowiedzionego związku przyczynowo-skutkowego oraz za mała próba badawcza. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań pod tym kątem. Jedno jest jednak pewne: napoje, które mają za zadanie wyeliminowanie cukru z diety i zawierają jego niskokaloryczne zamienniki, wcale nie są tak zdrowe, jak dotąd przypuszczano. To nie pierwsze badania, które potwierdzają destrukcyjny wpływ napojów dietetycznych na mózg.
Wcześniejsze badania przeprowadzone w 2017 roku również wykazały, że słodkie napoje gazowane (zarówno z cukrem, jak i bez) mogą wpływać na zmniejszenie objętości mózgu. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Alzheimer's & Dementia".