Sok z kiszonych buraków. Przepis i właściwości
Do przygotowania zdrowego napoju będą nam potrzebne:
- 1 kg buraków,
- 2 litry zimnej, przegotowanej wody,
- kilka liści laurowych,
- główka czosnku,
- kilka kulek ziela angielskiego,
- kromka czerstwego chleba,
- 2 łyżki soli morskiej lub kamiennej,
- pokrojona cebula.
Zobacz także: Najgorsza herbata. Może uszkodzić jelita i mózg
Na początek buraki obieramy i kroimy na małe kawałki. Potem układamy w dużym szklanym naczyniu, przekładając przyprawami czosnkiem i cebulą. Na wierzchu kładziemy wcześniej podsuszoną kromkę chleba na zakwasie. Następnie dolewamy wodę, tak żeby przykryła całość. Naczynie przykrywamy talerzem.
Sok odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce w temperaturze pokojowej. Fermentacja trwa najdłużej tydzień. Po upływie tego czasu sok odcedzamy przez sitko i przelewamy do szklanych butelek. Sok przechowujemy w lodówce, w celu powstrzymania dalszego procesu kiszenia. Należy uważać na to, żeby składniki były zanurzone, bo w przeciwnym razie może pojawić się pleśń i sok będzie się nadawał tylko do wyrzucenia.
Napój zaleca się pić codziennie po jednej szklance.
Zobacz także: Owocowa mikstura. Spróbujesz?
W zakwasie z buraków znajdziemy witaminy A, C, E, K, żelazo, wapń, potas, magnez, foliany, antocyjany, betaninę oraz kwas mlekowy. Ten dietetyczny napój wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, pomaga oczyścić organizm z toksyn i zalegających w nim produkty przemiany materii. Poza tym dodaje energii, poprawia koncentrację, wzmacnia kości, wspiera pracę naszych jelit i nerek, dba o prawidłowe ciśnienie krwi, obniża stężenie złego cholesterolu LDL we krwi i jest polecany osobom cierpiących na anemię. Błonnik pokarmowy obecny w burakach pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Sok z kiszonych buraków hamuje rozrost komórek rakowych i chroni przed rakiem żołądka. Ponadto wybija wirusy bakterie i pasożyty. Regularne spożywanie go podczas choroby szybciej postawi nas na nogi.
Zobacz także: W jelitach działa jak miotła. Warto pić
Niestety nie każdy powinien sięgać po sok z kiszonych buraków. Unikać powinny go osoby z kamicą nerkową, borykające się z reumatyzmem oraz kobiety spodziewające się dziecka i karmiące piersią.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.