Produkty, które wpływają niekorzystnie na mózg
Od tego, co jemy, zależy kondycja naszej wątroby, serca, nerek, ale także mózgu. Jeżeli chcemy być bardziej skoncentrowani i nie mieć problemów z pamięcią powinniśmy zrezygnować z niektórych produktów. spożywczych.
Zobacz także: Wyrzuć z diety. Krótka droga do udaru i zawału
Sól
Nie od dzisiaj wiadomo, że nadmiar soli w jadłospisie wpływa niekorzystnie na zdrowie. Sięganie po produkty zawierające znaczne ilości soli nie tylko obniża sprawność intelektualną, ale także zwiększa ryzyko wystąpienia demencji w podeszłym wieku. Sól jest obecna w większości produktów więc bardzo łatwo przekroczyć jej bezpieczną dawkę. Najwięcej soli znajdziemy w gotowych daniach, mrożonym pieczywie, produktach garmażeryjnych i przetworach mięsnych.
Cukier
Zbyt duża ilość cukru w diecie wpływa niekorzystnie na pracę mózgu. Napoje gazowane i słodycze nie pomagają w nauce i zaburzają koncentrację w pracy. Dotyczy to również produktów zwierających syrop glukozowo-fruktozowy, takich jak dżem, konserwy rybne, napoje owocowe, ketchup i płatki śniadaniowe.
Zobacz także: To dlatego ciągle jesteś zmęczony. Groźny niedobór
Tłuszcze trans
Tłuszcze trans również upośledzają prawidłową pracę mózgu. Dlatego należy ograniczyć do minimum spożywanie fast foodów, słodkich wypieków, produktów smażonych w głębokim tłuszczu i chipsów. Pamiętajmy, że smażone dania i wysokoprzetworzona żywność obniżają produkcję dopaminy, zaburzają koncentrację i zdolność zapamiętywania.
Ryby
Ryby są bardzo zdrowe i warto je spożywać regularnie. Zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3, które usprawniają pracę naszego układu nerwowego. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jedzenie ryb sprzyja dobrej kondycji naszego organizmu. W niektórych gatunkach znajdują się znaczne ilości niebezpiecznych substancji. Panga i łosoś pochodzący z zanieczyszczonych wód Bałtyku mogą zawierać rtęć, która destrukcyjnie wpływa na koncentrację i pamięć.
Alkohol
Częste sięganie po duże ilości alkoholu wpływa negatywnie na cały nasz organizm w tym na pracę mózgu. Efektem nadmiernego picia jest dezorientacja, otępienie, słabsza pamięć i zaburzona koncentracja. Nawet niewielkie ilości alkoholu spożywane regularnie sprawiają, że gorzej radzimy sobie na egzaminach i jesteśmy mniej skupieni na codziennych obowiązkach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.