Szanty to rośliny, którym naturalnym środowiskiem jest Azja, basen Morza Śródziemnego i Makronezja. Część gatunków uprawia się w celach dekoracyjnych, a inne z kolei wykorzystuje się jako rośliny lecznicze. Szanty rosną zazwyczaj w suchych i skalistych miejscach oraz w zbiorowiskach zaroślowych.
W kraju nad Wsiała gatunkiem zadomowionym jest szanta zwyczajna, którą wykorzystuje się jako aromatyczny dodatek do likierów i słodyczy. Poza przyjemnym słodkawym zapachem i charakterystycznym gorzko ostro-gorzkim smakiem to zioło wyróżnia się wieloma prozdrowotnymi właściwościami.
Żeby w pełni z nich skorzystać, wystarczy zaopatrzyć się w dostępny praktycznie w każdej aptece lub sklepie zielarskim susz z szanty i przygotować na jego bazie leczniczy napar.
W tym celu do niewielkiego naczynia należy wsypać 1 łyżkę tego zioła, zalać szklanką wrzącej wody, przykryć talerzykiem i odstawić na 20-30 minut. Po upływie tego czasu odcedzamy miksturę i wypijamy.
Pomimo tego, że napój wpływa korzystnie na naszą kondycję zdrowotną, jego spożywanie należy skonsultować ze specjalistą. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z astmą, cukrzycą, kamica żółciową oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. W szancie zwyczajnej znajdziemy m.in.: kwas ursolowy, flawonoidy, garbniki, olejek eteryczny, saponiny, taniny i cenne związki mineralne.
Substancje obecne w szancie zwyczajnej pomagają pozbyć się takich objawów sezonowej infekcji jak zmęczenie, suchy kaszel, zatkane zatoki. Sprawdza się również w walce zapaleniem oskrzeli czy astmą oskrzelową. Poza tym szanta obniża zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, działa przeciwbakteryjnie i antywirusowo, usprawnia pracę układu moczowego i jest zalecana osobom, które cierpią z powodu niestrawności, wzdęć i innych problemów żołądkowych.