Zika
Jest to choroba, która może zaburzać prawidłowy rozwój płodu, dlatego jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet spodziewających się dziecka. Najczęściej schorzenie przebiega łagodnie. Typowe objawy to ból głowy, umiarkowana gorączka, swędzenie, wysypka grudkowa, zapalenie spojówek, ból stawów i mięśni.
Chikungunya
Na tę chorobę nie wynaleziono szczepionki. Chikungunya na początku przypomina grypę i wywołuje: ból głowy, ból mięśni i stawów, a także ogólne osłabienie organizmu. Objawami współtowarzyszącymi są: obrzęk stawów, wysypka i świąd skóry. Najczęściej dolegliwości ustępują po kilku dniach, jednak zdarza się, że utrzymują się nawet przez kilka miesięcy.
Malaria
Ta niebezpieczna tropikalna choroba może doprowadzić nawet do śmierci. Do typowych symptomów malarii zaliczymy takie dolegliwości jak gorączka, ból głowy, złe samopoczucie, bóle mięśni i osłabienie organizmu. Jeśli po powrocie z Azji lub Afryki zauważymy u siebie tego typu objawy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Gorączka zachodniego Nilu
Na rozwój tego schorzenia narażone są osoby wyjeżdżające na wakacje do Egiptu, Hiszpanii, Włoch, Izraela, Zachodniej Europy czy Ameryki Północnej. Zazwyczaj gorączka zachodniego Nilu ma łagodny przebieg i nie daje żadnych objawów. Osoby mające obniżoną odporność mogą skarżyć się na: gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, gorsze samopoczucie i bóle mięśni. Niestety, w skrajnych przypadkach może rozwinąć się zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
Denga
Wirus dengi mogą przenosić komary egipskie (Aedes aegypti). W większości przypadków zarażone osoby przechodzą chorobę bezobjawowo. Czasem denga może wywoływać: bóle głowy, wysypkę, gorączkę, osłabienie oraz bóle stawów i mięśni. Zazwyczaj pacjenci wracają do zdrowia po upływie kilkunastu dni. Wirus występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Afryce.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.