Kleszcz gołębi, czyli obrzeżek gołębi, jest pasożytem, którego głównym żywicielem jest gołąb, a także inne gatunki ptaków. Pluskwa ptasia żeruje również na ptakach domowych. Można ją spotkać w gołębniku, na poddaszu, strychu, ale także w kurniku. Kleszcz gołębi ma niewielkie rozmiary, płaski kształt, a jego grzbiet ma brązowawa barwę i jasną obwódkę na zewnątrz. Ten podstępny krwiopijca potrafi długo przetrwać bez żywiciela i doskonale radzi sobie z niską temperaturą. W dzień ukrywa się w szczelinach ściennych, meblach, futrynach, podłogach, boazerii i pod parapetami. Ptasi kleszcz atakuje przeważnie w nocy, wysysa krew przez jakieś 30 minut, a następnie odpada od swojej ofiary.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Ślina kleszcza gołębiego jest silnym alergenem, a jego ugryzienia potrafią sprawić silny ból, uporczywe swędzenie i pozostawić zmiany na skórze nawet do kilku lat. Ukąszenie przez kleszcza ptasiego powoduje powstawanie pęcherzyków, krwotocznych plamek, obrzęków, zaczerwienień i grudkowatych zmian na skórze.
Objawem ataku obrzeżka gołębiego jest często powiększenie węzłów chłonnych w okolicy miejsca ugryzienia. Symptomy mogą przypominać również dolegliwości grypowe oraz powodować zawroty głowy, duszności biegunki lub wymioty.
Kleszcz gołębi podobnie jak kleszcz pospolity może przenosić boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Poza tym jad tego owada może powodować gorączkę Q, wstrząs anafilaktyczny i salmonellę ptasią.
Jeżeli na skórze zauważymy ślady ugryzienia należy je posmarować spirytusem albo innym środkiem odkażającym i obserwować. Jeżeli zmiany na skórze będą poważne, a objawy nie będą ustępować, wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.