Kmin rzymski nazywany również kuminem to jednoroczna roślina z rodziny selerowatych pochodząca z rejonów Morza Śródziemnego. Możemy w nim znaleźć m.in. witaminę A, C, E, witaminy z grupy B, wapń, mangan, fosfor, żelazo i cynk. Dobroczynne działanie tej aromatycznej przyprawy były wykorzystywane w medycynie naturalnej wiele wieków temu. Po kumin powinny regularnie sięgać szczególnie osoby skarżące się na biegunkę, przeziębienie, bezsenność, problemy trawienne, stan zapalny dróg oddechowych, zespół jelita drażliwego i niedokrwistość. Stała obecność kminu w codziennym jadłospisie pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów. Dzięki zawartości tymolu pobudza produkcję żółci i enzymów trawiennych.
Kumin pomaga również obniżyć zbyt wysokie stężenie trójglicerydów i złego cholesterolu LDL i jednocześnie podnosi jego dobrą frakcję HDL w krwiobiegu, obniżając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca.
Kuminol i kuminaldehyd obecne w kminie wpływają korzystnie na pracę trzustki, dzięki czemu ten ważny organ wydziela odpowiednią ilość insuliny. Ten hormon jest odpowiedzialny za transport glukozy do komórek w naszym organizmie i utrzymywanie poziomu cukru we krwi na właściwym poziomie.
Zobacz także: "Najzdrowsza przyprawa świata". Warto mieć ją w kuchni
Kumin zawiera również aldehyd i olejki eteryczne posiadające silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego znajduje zastosowanie w kosmetyce jako składnik kremów i balsamów, które regenerują skórę i pomagają pozbyć się zmian skórnych. Z kolei antyoksydanty zawarte w tej roślinie opóźniają proces starzenia się organizmu, a także chronią go przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i rozwojem komórek nowotworowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.