W tołpydze znajdziemy białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które mają korzystny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, regulują poziom cholesterolu i przeciwdziałają miażdżycy. Zawiera również witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B12), które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mają kluczowe znaczenie w przemianie materii i wytwarzaniu energii, a także żelazo, niezbędne do produkcji hemoglobiny, przenoszącej tlen do komórek.
Tołpyga jest także źródłem wapnia, który jest niezbędny dla zdrowia kości i zębów oraz prawidłowego funkcjonowania mięśni, oraz selenu, istotnego mikroelementu działającego jako przeciwutleniacz i wspierającego funkcjonowanie tarczycy. Jest bogata również w witaminę E, silnego przeciwutleniacza pomagającego chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, oraz w witaminę A, ważną dla zdrowia skóry, wzroku i układu odpornościowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeciwwskazania do spożywania tołpygi
Podobnie jak inne gatunki ryb, tołpyga może kumulować w swoim organizmie metale ciężkie, takie jak rtęć, zwłaszcza jeśli żyje w zanieczyszczonych wodach. Dlatego osoby szczególnie narażone na działanie tych metali, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią, powinny spożywać tołpygę tylko ze sprawdzonych źródeł.
Jak przyrządzić tołpygę?
Mięso tołpygi jest wszechstronne w kuchni – można je piec, grillować, dusić czy smażyć. Dzięki jego delikatności możemy eksperymentować z różnorodnymi przyprawami i sosami. Świeżo złowiona tołpyga, przygotowana z koperkiem i trawą cytrynową oraz skropiona sokiem z cytryny, to prawdziwa uczta dla smakoszy, a przy tym zdrowy posiłek, który świetnie komponuje się z różnymi warzywami. Co więcej, jest niskokaloryczna!