Właściwości odżywcze tołpygi
Tołpyga zawiera białko, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (mają korzystny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, pomagają w regulacji poziomu cholesterolu i zapobieganiu miażdżycy), witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B12 - pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, wpływają na przemianę materii oraz odgrywają kluczową rolę w procesie wytwarzania energii w organizmie) i żelazo (niezbędne do produkcji hemoglobiny, białka odpowiedzialnego za przenoszenie tlenu do komórek).
Jest bogata również w wapń (mający kluczowe znaczenie dla zdrowia kości i zębów oraz pomagający w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni), selen (ważny mikroelement, który działa jako przeciwutleniacz i wspiera funkcjonowanie tarczycy), witaminę E (będącą silnym przeciwutleniaczem, który pomaga w walce z wolnymi rodnikami, chroniąc komórki przed uszkodzeniami) oraz witaminę A (pomagającą w zachowaniu zdrowia skóry, wzroku oraz odporności).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeciwwskazania do spożywania tołpygi
Podobnie jak inne gatunki ryb, tołpyga może gromadzić pewne metale ciężkie, takie jak rtęć, zwłaszcza gdy pochodzi z zanieczyszczonych wód. Dlatego osoby szczególnie narażone na działanie metali ciężkich oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny ograniczyć spożywanie tołpygi pochodzącej z niepewnych źródeł.
Zobacz także: Jadasz takie ryby? Może odbić się na sercu
Jak przyrządzić tołpygę?
Tołpyga doskonale nadaje się do pieczenia, grillowania, duszenia czy smażenia. Jej delikatne mięso sprawia, że można eksperymentować z różnymi przyprawami i sosami. Świeżo złowiona tołpyga, przyrządzona z dodatkiem kopru i trawy cytrynowej oraz skropiona sokiem z cytryny, stanowi pyszny i zdrowy posiłek. Świetnie komponuje się właściwie ze wszystkimi warzywami! Jest przy tym niskokaloryczna.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.