U pacjentów z chorobą wrzodową występuje ubytek błony śluzowej dwunastnicy lub żołądka. Tego rodzaju zmiany zachodzące w przewodzie pokarmowym wywołują takie objawy jak: ostry ból w nadbrzuszu, nudności, zgaga, wymioty i spadek masy ciała. Dolegliwości bólowe zazwyczaj występują 1-3 godzin po jedzeniu. Mogą dawać o sobie znać również w nocy i na czczo.
Do produktów, które mogą przyczynić się do pojawienia się wrzodów żołądka lub potęgować ich objawy zaliczamy: kawę, mocną herbatę, kwaśne owoce, napoje gazowane oraz smażone, kwaśne, pikantne, wędzone, marynowane i zbyt słone potrawy. Inne czynniki ryzyka rozwoju choroby wrzodowej to: regularne sięganie po nadmierne ilości alkoholu, palenie papierosów i oczywiście długotrwały stres.
Osoby cierpiące na tę przypadłość powinny zgłosić się do specjalisty, który wdroży odpowiednią terapię farmakologiczną. Poza tym przy wrzodach żołądka należy całkowicie wyeliminować żywność, która nadmiernie pobudza produkcję kwasu żołądkowego i może powodować wzdęcia.
Bardzo istotne jest także, żeby o wyznaczonych porach jeść 5-6 lekkostrawnych potraw. Posiłki powinny mieć odpowiednią temperaturę. Nie mogą być zbyt zimne ani za gorące. Jeśli lekarz zdiagnozuje u nas chorobę wrzodową, z naszego codziennego jadłospisu powinny zniknąć: tłuste czerwone mięso, wędzone ryby, tłuste wyroby mleczne, sery żółte, pleśniowe i topione, zupy z dodatkiem zasmażki, tłuste zawiesiste sosy i smażone dania.
Nie powinno się sięgać po: sól kuchenną, ostre przyprawy, rośliny strączkowe, warzywa o dużej zawartości błonnika, kakao, tłuste i słodkie wyroby cukiernicze, mocną herbatę, napoje alkoholowe i gazowane oraz kawę. Podczas leczenia wrzodów żołądka zaleca się takie artykuły spożywcze jak duszone i gotowane mięso, chuda wędlina, pszenne pieczywo, jabłka, banany, kefir, chudy twaróg, drobne kasze i napary ze zdrowych ziół.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.