Spanie na brzuchu
Zdaniem ekspertów spanie na brzuchu wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Odpoczywając w ten sposób wywołujemy nacisk na żołądek, co sprawia, że kwasy żołądkowe są przepychane do górnej części układu trawiennego. Poza tym spanie na brzuchu zaburza prawidłową pracę układu oddechowego, a także wpływa niekorzystnie na odcinek lędźwiowy, szyjny i piersiowy kręgosłupa. Regularne przyjmowanie tej pozycji podczas snu może powodować ból po przebudzeniu i zwiększać ryzyko rozwoju i pogłębiania się schorzeń związanych z układem ruchu.
Zobacz także: Często spotyka cię to nocą? To może być zwiastun zawału
Spanie w pozycji embrionalnej
Dla wielu osób to ułożenie ciała w czasie snu może wydawać się najwygodniejsze. Należy jednak pamiętać, że spanie w pozycji embrionalnej powoduje nacisk na płuca i może doprowadzić do niedotlenienia organizmu. Osoby śpiące w ten sposób naciskają na jedną stronę biodra i nienaturalnie wyginają swój kręgosłup, przez co rano mogą odczuwać drętwienie i skurcze kończyn dolnych lub bóle pleców.
Spanie jak rozgwiazda
Ta pozycja przypomina spanie na wznak, z tą różnicą, że ręce są uniesione nad głową i zgięte w łokciach, a nogi są rozłożone. Wprawdzie spanie jak rozgwiazda wywołuje mniejszy nacisk na kręgi piersiowe kręgosłupa, ale może potęgować chrapanie oraz wywoływać drętwienie rąk i refluks żołądka.
Zobacz także: Budzisz się niewyspany? Oto jak temu zapobiec
Spanie na wznak
Jest to zdecydowanie najzdrowsza pozycja, jaką możemy przyjąć, kiedy śpimy. Spanie na wznak odciąża wszystkie mięśnie i stawy, nie naraża kręgosłupa i nie powoduje nacisku na organy wewnętrzne. Poza tym wpływa korzystnie na krążenie krwi i pomaga zregenerować organizm po ciężkim dniu. W trosce o nasze zdrowie i dobre samopoczucie powinniśmy przyzwyczaić się do tej pozycji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.