Podpałki do grilla to produkty łatwopalne, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Żeby wybrać produkt bezpieczny i ekologiczny, należy sprawdzić oznaczenie na opakowaniu. Symbol ISO świadczy o tym, że podpałka spełnia standardy bezpieczeństwa, a FSC oznacza, że produkt został wyprodukowany w zgodzie z ekologią.
Jednym z rodzajów podpałek do grilla są te wyprodukowane na bazie parafiny. Występują w postaci kostek lub w formie płynu i spalają się wolniej niż podpałki produkowane z alkoholu etylowego. Jeżeli jest to płyn, należy wylać go na węgiel, poczekać parę minut, a następnie podpalić. Zanim zaczniemy grillować mięso lub warzywa, używając tego rodzaju podpałki należy odczekać co najmniej 25 minut. Parafina spalając się powoduje tworzenie się toluenu i benzenu, które są niebezpieczne dla zdrowia. Nadmiar toluenu może zaszkodzić nerkom i wątrobie, a także podrażnić nasze oczy i skórę. Benzen ma właściwości kancerogenne i może powodować przewlekłe zatrucia.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Podpałki których głównym składnikiem jest alkohol etylowy, zazwyczaj występują w formie żelu. Ten rodzaj podpałek do grilla rozpala się szybciej niż podpałki zrobione z parafiny. W procesie ich spalania również powstają toksyczne substancje. Są łatwo rozpuszczalne w wodzie więc ich zagaszenie nie sprawi nam problemu.
Podpałki kerozynowe są wyprodukowane z ciekłej frakcji ropy naftowej i zazwyczaj występują w formie białych kostek. Ten produkt jest łatwopalny i wygodny w użyciu. Niestety, spalanie tej podpałki powoduje produkcję szkodliwych substancji, które mogą przeniknąć do grillowanego jedzenia. Ważne jest, żeby po jej rozpalaniu odczekać przynajmniej 20 minut i nie dodawać jej w trakcie przyrządzania potraw.
Z pewnością najzdrowsze jest stosowanie podpałek ekologicznych, które nie zawierają parafiny ani innych toksycznych substancji.
Jeżeli zamiast podpałek które możemy kupić w sklepie chcemy użyć papieru i drewna to warto pamiętać, by nie rozpalać grilla za pomocą gazet z farbą drukarską oraz nie używać do tego celu części drzew iglastych. Spalanie gazet z farbą powoduje dużą ilość dymu, a szyszki i igły są nasączone żywicą, która podczas spalania wytwarza niebezpieczne dla zdrowia substancje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.