Co zrobić w wyniku upadku?
Przyczyn upadków może być wiele. Jednak nie zawsze winne temu są złe warunki pogodowe czy śliskie, nieuprzątnięte chodniki. Niejednokrotnie przyczyną upadku jest np. złe obuwie. Jeśli jednak już do upadku dojdzie, należy w miarę możliwości zdjąć z uszkodzonej nogi but, a z ręki biżuterię (obrączki, pierścionki i zegarki!), by nie doszło do zatrzymania krążenia w wyniku ucisku. Jeżeli nie uda się, najlepiej poczekać na wyspecjalizowaną pomoc.
Jeśli pojawia się ból i obrzęk, należy go zminimalizować i oszczędzać bolącą kończynę, ograniczając poruszanie do minimum. W ten sposób obrzęk i ból nie będzie narastał. Na miejscowy ból najlepiej zadziałają zimne okłady. Jednak nie należy kłaść lodowatego okładu bezpośrednio na skórę. Grozi to odmrożeniem. Nie wolno także stosować okładów w miejscach, w których doszło do otarcia naskórka czy skaleczenia. Jeżeli uraz wiąże się z raną otwartą, należy jak najszybciej zabezpieczyć to miejsce.
- Bardzo istotne jest, by nie dopuścić do zabrudzenia rany i przedostania się bakterii, które mogą przyczynić się do powstania zakażenia – podkreśla ratownik w rozmowie z portalem abc Zdrowie.
W przypadku podejrzenia złamania należy unieruchomić dwa stawy. Można do tego celu użyć każdego sztywnego przedmiotu: kija, deseczki, a nawet książki. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza.
Co zrobić będąc świadkiem wypadku?
Będąc świadkiem wypadku, w oczekiwaniu na pogotowie ratunkowe należy odwrócić uwagę poszkodowanego od urazu. W ten sposób na chwilę zapomni o bólu. Należy mu także zapewnić ciepło, tak by nie siedział na betonie.
W przypadku utrzymującego się bólu nie powinno się bagatelizować urazów. W żadnym wypadku nie należy ich także leczyć na własną rękę, np. poprzez samodzielne nastawianie. Takie działania mogą nieść ze sobą spore konsekwencje m.in. w postaci trwałej lub ograniczonej ruchomości stawu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl