Korzyści zdrowotne, jakie te tabletki przynoszą naszemu mózgowi, mogą być porównywalne do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi.
Tak dobrymi wynikami nie może się za to pochwalić paracetamol - jak się okazuje, jego przyjmowanie może mieć odwrotny skutek i znacznie pogarszać pamięć. Zły wpływ na pracę naszego mózgu ma także przepisywana na receptę fluoksetyna - lek przeciwdepresyjny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badanie University College London przyjrzało się efektom poznawczym powszechnych leków u około pół miliona osób w Wielkiej Brytanii.
Naukowcy odkryli, że leki stosowane w leczeniu bólu, stanów zapalnych, choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób serca, astmy, alergii i wysokiego ciśnienia krwi mogą mieć największe pozytywne efekty.
Inne środki przeciwbólowe, które miały pozytywny wpływ, to aspiryna, kodeina i diklofenak, znany również jako Voltaren. Negatywne efekty dla pracy mózgu miało natomiast leczenie migreny amitryptyliną.
Wpływ tabletek przeciwbólowych na mózg
Naukowcy przyznają, że wyniki badań jedynie sugerują zależność miedzy lekami a wpływem na mózg. Jednak ich zdaniem potrzeba więcej badań w tym zakresie, aby w przyszłości dobrać jak najlepsze tabletki dla pacjentów.
Skutki uboczne powszechnie stosowanych leków na funkcje poznawcze mogą mieć znaczący wpływ. Leki są szeroko stosowane, a wiele z nich ma negatywne skutki poznawcze. Należy rozważyć rutynową ocenę funkcji poznawczych w badaniach - zauważył współautor badania, neurolog Martin Rossor.
Do badania wykorzystano dane medyczne około 540 000 mężczyzn i kobiet w wieku do 73 lat a ich wyniki opublikowano w czasopiśmie "Brain And Behaviour". Naukowcy zwracają uwagę, że dalsze badania mogą być o tyle utrudnione, gdyż leki przeciwbólowe przyjmują zwykle osoby starsze, które robią to w towarzystwie innych leków, przez co ciężko jest wyizolować działanie konkretnych substancji.