Czym jest kimchi?
Kimchi to znane i cenione, tradycyjne danie koreańskie, w skład którego wchodzą kiszone warzywa. Ta prozdrowotna potrawa jest przygotowywana najczęściej z kapusty pekińskiej, rzodkwi lub ogórka.
Składniki te kisi się z dodatkiem koreańskiej** pasty chilli, soli, mąki ryżowej i czosnku. Wiele osób uważa, że to danie wegańskie, a tak naprawdę kluczowym składnikiem jest dodatek zwierzęcy. Kiedyś były to suszone ośmiornice, ryby lub krewetki. Dziś w tym celu wykorzystywany jest **sos rybny.
Kimchi to jest taka kiszona kapusta wyniesiona na wyższy poziom. Babcia mówiła, że kiszona kapusta jest zdrowa, a kimchi jest jeszcze zdrowsze – mówi w rozmowie z WP Aleksander Baron, szef kuchni i autor książki "Kiszonki i fermentacje". Kimchi można jeść jako przystawkę lub dodatek do potraw.
Chociaż osoby, które uwielbiają ten przysmak, jedzą go również jako samodzielne danie. Kimchi doskonale pasuje zarówno do dań z mięsa, ryb, owoców morza, jak i potraw wegetariańskich.
Kimchi vs kapusta kiszona
Dlaczego warto jeść ją codziennie? W koreańskiej kimchi znajdziemy przede wszystkim cenne bakterie, które wzbogacają florę bakteryjną jelit.
To naturalny probiotyk. Wspomaga trawienie, przyspiesza metabolizm, a dodatkowo jedzona regularnie podnosi naszą odporność. Dzięki zawartości takich substancji jak allicyna i selen kimchi pomaga zmniejszyć poziom złego cholesterolu w organizmie.
Chroni również przed udarem mózgu i zawałem serca. Naukowcy donoszą również, że kimchi wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku dzięki wysokiej zwartości witaminy A.
To jednak nie wszystko. Kimchi pomaga poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci. Badania przeprowadzone przez naukowców z Chungnam National University wynika, że ten przysmak ma również działanie przeciwnowotworowe. Wszystko dzięki temu, że kapusta pekińska i rzodkiewki zawieraj a substancje, które pomagają usunąć metale ciężkie z nerek, jelit i wątroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.