Dotychczasowe badania naukowe wskazywały, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi czas snu są skorelowane z ryzykiem cukrzycy typu 2. Dziś naukowcy z Columbia University przekonują, że poza zagrożeniem cukrzycowym, zbyt krótki sen oznacza dla nas zagrożenie związane z układem sercowo-naczyniowym.
Badanie snu
W ramach eksperymentu grupa 35 kobiet przez pierwsze sześć tygodni spała zgodnie ze swoim normalnym rytmem, natomiast przez kolejne sześć tygodni czas snu był skrócony o półtorej godziny.
Obserwacje wykazały, że po okresie skróconego snu, komórki wyściełające naczynia krwionośne zaczęły gromadzić szkodliwe cząstki utleniające. Organizm nie był w stanie efektywnie eliminować tych cząstek przy użyciu przeciwutleniaczy, co prowadziło do procesów zapalnych oraz uszkodzeń komórkowych.
- To jedne z pierwszych dowodów na to, że łagodne, ale chroniczne niedobory snu mogą prowadzić do chorób serca – wyjaśniła prof. Sanja Jelic, kierowniczka badania.
Naukowcy pod kierunkiem prof. Jelic zbadali to, co ich zdaniem przydarza się ludziom najczęściej — odwlekanie momentu pójścia spać, które skutkuje późniejszym zaśnięciem. Skorelowane, w dodatku, z brakiem możliwości odespania tego opóźnienia o poranku.
W takich sytuacjach wiele osób stawia na "odsypianie" weekendowe. I to też nie jest najlepszy pomysł!
Regularność snu
Indywidualna rytmiczność, spójność i terminowość naszego snu mają kluczowe znaczenie dla utrzymania homeostazy organizmu. Zmiana naturalnego rytmu snu — nawet o 90 minut — wywołuje istotne zakłócenia w funkcjonowaniu naszych narządów.
Zmiany te mogą prowadzić do osłabienia układu immunologicznego oraz problemów metabolicznych. Oznacza to, że wprowadzanie do naszego rytmu życia weekendowych "rytuałów" odsypiania może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Dobry sen
Dobry sen jest niezmiernie ważny dla naszego samopoczucia i zdrowia. Wspomaga procesy regeneracyjne, fortyfikuje naszą obronę immunologiczną, jest nieodzowny dla zdrowia psychicznego i dla sprawności umysłowej. Ma również wpływ na regulację apetytu i przyczynia się do utrzymania stabilnego ciśnienia krwi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.