Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego w krwiobiegu, czyli hiperurykemia jest tak samo niebezpieczną przypadłością jak wysoki cholesterol, nadciśnienie czy glukoza. Występuje najczęściej przy dnie moczanowej, która stopniowo wyniszcza stawy i w większości przypadków dotyka osoby starsze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niestety, przez długi czas może rozwijać się w ukryciu, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Typowe symptomy nadmiernego stężenia kwasu moczowego w organizmie to: ból i obrzęk stawów, krwiomocz oraz uczucie pieczenia i ból pęcherza moczowego. Prezes "Porozumienia Zielongórskiego" lekarz rodzinny Jacek Krajewski ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie, że hiperurykemia może zaatakować również młodych pacjentów.
Niedawno trafił do mnie 25-letni pacjent z ostrymi objawami dny moczanowej, silnym bólem stawów. To był zupełnie zdrowy mężczyzna, nie miał wcześniej żadnych dolegliwości, ale prowadził niezdrowy tryb życia. Jadł bardzo dużo mięsa i nadużywał alkoholu, zwłaszcza piwa, co aktualnie jest niestety często spotykaną "dietą". Organizm nie radził sobie z nadmiarem kwasu moczowego, co ostatecznie doprowadziło do ostrych objawów – opowiadał medyk podczas rozmowy z WP abcZdrowie.
Na szczęście w tym przypadku wdrożenie intensywnej terapii nie było konieczne i wystarczyło wprowadzić zmiany w dotychczasowej diecie. Warto pamiętać, że sięganie po nadmierne ilości alkoholu i produktów zawierających białko zwierzęce - to jedne z głównych czynników ryzyka rozwoju hiperurykemii.
Ekspert zaznaczył, że najczęściej do specjalisty zgłaszają się osoby z ostrymi objawami, które nie monitorowały wcześniej stanu swojego zdrowia, ponieważ nie odczuwały żadnych dolegliwości bólowych. Dlatego chcąc uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne i dbać o prawidłową dietę. Nadmiar kwasu moczowego w organizmie, którego nerki nie mogą się pozbyć, może uszkodzić ten narząd, wywołać kamicę nerkową i przyczynić się do nadciśnienia tętniczego, zawału serca i udaru mózgu.