Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Uszkadza wątrobę, trzustkę i mózg. Przyczynia się do wzrostu wagi

123

Często mówi się, że alkohol przyczynia się do wzrostu wagi, ze względu na obecne w nim puste kalorie. Czy wyeliminowanie z codziennej diety jedynie alkoholu pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów?

Uszkadza wątrobę, trzustkę i mózg. Przyczynia się do wzrostu wagi
(123RF)

Alkohol a wzrost wagi

Alkohol jest produktem spożywczym, który zawiera w sobie określoną liczbę kalorii, które dostarczają do naszego organizmu taką samą dawkę energii, jak inne produkty.

Dlatego warto wiedzieć, że to nie sam alkohol wpływa na wzrost wagi, tylko zaburzenia gospodarki energetycznej naszego organizmu. To sytuacja, w której dostarczamy większą dawkę energii, niż jesteśmy w stanie spożytkować - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Monika Dąbrowska-Molenda, dietetyk kliniczny z Centrum Medycznego Damiana.

Jak zauważa ekspert, osoby często spożywające alkohol niemal zawsze "posiłkują" się wysokokalorycznymi przekąskami, które nie bez przyczyn nazywane są bombą kaloryczną.

Osoby te bardzo rzadko również są aktywne fizycznie, a brak regularnego uprawiania sportu to kolejna przyczyna nadwagi - nasz organizm nie ma jak spożytkować energii, zwłaszcza tej nadprogramowej - dodaje ekspert.

Zgubne skutki alkoholu

Alkohol jest nie tylko "zabójczy" dla naszej sylwetki - to jedna z najbardziej rakotwórczych substancji na świecie. Nawet niewielkie ilości alkoholu są szkodliwe dla zdrowia.

Duża dawka alkoholu to zagrożenie niemal dla każdego elementu naszego ciała, chociaż najczęściej wymienia się negatywny wpływ na wątrobę, trzustkę i mózg. Możemy w tym miejscu wymienić m.in. oddziaływanie alkoholu m.in. na układ nerwowy (zaburzenia ruchu i mowy), pojawiające się bóle mięśni i głowy, problemy z widzeniem, a w niektórych przypadkach może również wystąpić tzw. padaczka alkoholowa - tłumaczy dr n. med. Monika Dąbrowska-Molenda.

Ponadto alkohol to również jedna z głównych przyczyn powstawania ostrego i przewlekłego zapalenia wątroby i jej marskości, stanów zapalnych trzustki, a jego nadużywanie zwiększa ryzyko nadciśnienia lub niedokrwistości (m.in. ze względu na zaburzoną gospodarkę kwasu foliowego w organizmie).

Jakie są korzyści z odstawienia alkoholu?

Odstawienie alkoholu przede wszystkim przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi oraz poziomu glukozy. Poprawia jakość snu. Osoby, które całkowicie rezygnują z alkoholu, nie tylko chudną, poprawia się ich cera i wyglądają dużo młodziej. Ich skóra odzyskuje też blask, nie jest już szara i zmęczona, a zmarszczki ulegają wygładzeniu.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić