Przewlekły ból kości ogonowej, który nasila się podczas siedzenia, może wskazywać na kokcygodynię. Choroba częściej rozwija się u kobiet w wieku 20-40 lat. Do głównych przyczyn choroby zalicza się siedzący tryb życia, nadwagę i otyłość, urazy kości ogonowej, pourazowe zapalenie stawu krzyżowo-guzicznego, niezrośnięte zwichnięcia oraz złamania kości ogonowej, zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, guzy kości krzyżowej lub guzicznej, a także ropnie okołoodbytnicze. Kokcygodynia może rozwinąć się również w wyniku zmiany ustawienia kości guzicznej, do którego może dojść w wyniku nieprawidłowej postawy ciała.
Głównym objawem schorzenia jest ból, który atakuje w pozycji siedzącej. Może też pojawić się podczas wstawania z krzesła czy wysiadania z samochodu oraz w przy długotrwałym spacerowaniu.
Ból dotyczy kości ogonowej oraz tkanek, które ją otaczają. Niektórzy pacjenci skarżą się również na ból w obrębie spojenia łonowego i odbytu. Zazwyczaj promieniuje on do nóg i pośladków.
By walczyć z chorobą, ważne jest unormowanie masy ciała i zwiększenie aktywności fizycznej. Zaleca się, by podczas siedzenia używać poduszki ze specjalnym wycięciem.
W niektórych przypadkach konieczna będzie fizykoterapia, a nawet blokada nerwowa czy zwiększenie ilości błonnika w diecie, gdyż ból kości ogonowej może powodować problemy z wypróżnianiem się. W skrajnych przypadkach może być wymagane usunięcie kości guzicznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.