Zaburzenia hormonalne związane z pracą tarczycy mogą skutkować opuchlizną kostek.
Zaburzenia hormonalne
Problem niekiedy dotyczy także pań, które stosują antykoncepcję hormonalną. Bywa również dolegliwością, która towarzyszy menopauzie. Odpowiednia odzież i obuwie, w połączeniu z trzymaniem nóg w górze, może pomóc znaleźć ulgę osobom, które cierpią z powodu opuchniętych kostek i stóp.
Zaburzenia gospodarki wodnej organizmu
Obrzęki może powodować również zbyt małe spożycie płynów. Wówczas gęsta krew i powstałe problemy z krążeniem, skutkują puchnięciem w zakończeniach kończyn. Obrzęki mogą występować także u osób, których układ wydalania moczu nie działa prawidłowo. Zdarzają się często u pacjentów z niewydolnością czy zapaleniem nerek albo u osób cierpiących na mocznicę.
Zaburzenia pracy serca
Obrzęknięte kostki miewają również osoby, które cierpią z powodu zaburzeń pracy serca i układu krążenia. Jest to dolegliwość dość częsta u pacjentów otyłych, z nadwagą, nadciśnieniem, miażdżycą lub cierpiących na cukrzycę. Zdarza się również, że opuchnięte kostki mają osoby pozornie zdrowe, ale prowadzące siedzący tryb życia. Wówczas ich kończyny dolne są obciążone nieprawidłowym krążeniem.
Jeśli obrzękowi towarzyszy drętwienie, przyczyną może być również niewydolność żylna. Wówczas konieczna jest pilna konsultacja lekarska. Jeśli puchnie jedna noga, to może być to objaw potencjalnie śmiertelnie groźnego zatoru.
Źle dobrane obuwie
Niewygodne, za ciasne czy na wysokim obcasie buty, mogą powodować opuchliznę kostek. Sprzyjają powstawaniu żylaków, bolesnych obrzęków, odgniotków, odcisków, a nawet kontuzji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ZOBACZ TEŻ: Łódź. Zabójstwo przy placu zabaw. Obława policji
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.