Ryby maślane - eskolar i kostropak
W Polsce najpopularniejszymi gatunkami ryb maślanych są eskolar i kostropak. Można zamówić je w restauracji, są też popularnym składnikiem sushi. Ze względu na niedoprecyzowane nazewnictwo kostropak (ang. oilfish) często sprzedawany jest właśnie jako ryba maślana (ang. butterfish). Kostropaka łatwo też pomylić z dorszem.
Ryba maślana powinna być w prawidłowy sposób oznaczona. Unijne standardy nakazują, żeby ryby eskolar i kostropak, sprzedawane pod wspólną nazwą handlową ''ryba maślana'', miały na opakowaniu informację o ''ryzyku związanym z obecnością substancji wpływających szkodliwie na przewód pokarmowy''.
Z powodu prób sprzedawania trujących ryb, Japonia i Włochy wprowadziły zakaz importu tych dwóch gatunków.
Objawy zatrucia rybą
Pierwsze symptomy zatrucia pojawiają się zwykle po 3 godzinach od spożycia i ustępują po około 24 godzinach. Po zjedzeniu takich ryb pojawia się ostra biegunka, zawroty głowy i wysypka. Może także dojść do opuchnięcia języka i trudności w oddychaniu.
Za tego typu problemy zdrowotne odpowiedzialna jest duża zawartość estrów parafiny, które są dla organizmu ciężkostrawne. Według szacunków u nawet 20 proc. populacji może dojść do zatrucia pokarmowego wywołanego spożyciem ryby maślanej.
Kostropaka i eskolaru nie powinny jeść kobiety w ciąży, małe dzieci i osoby starsze. Przed zamówieniem lub kupieniem ryby należy się upewnić, że nie będzie dla nas trująca.
Czytaj też:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl