Zmiany skórne często świadczą o tym, że nasz układ pokarmowy nie jest w dobrej kondycji. Jedną z nich jest rumień guzowaty, który najczęściej pojawia się na skórze kobiety. Ta dolegliwość objawia się bolesnymi guzkami i guzami. Na początku mają czerwony kolor, z czasem jednak przybierają brunatną barwę, a na końcu żółtozieloną. Te zmiany utrzymują się na skórze przez kilka tygodni, a potem znikają nie zostawiając blizn i owrzodzeń. Pojawiają się u ok. 15 proc. pacjentów cierpiących na nieswoiste stany zapalne jelit, do których można zaliczyć chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Piodermia zgorzelinowa to rzadkie schorzenie, które może być spowodowane wrzodziejącym zapaleniem jelit lub chorobą Leśniowskiego-Crohna. Piodermię można rozpoznać po zapalnych grudkach lub krostkach rozprzestrzeniającym się na całej powierzchni ciała. Zmiany pozostają na skórze przez kilka miesięcy, poza tym mogą wrzodzieć i pozostawić blizny.
Rogowacenie ciemne to zmiana skórna, która może oznaczać nowotwór rozwijający się w przewodzie pokarmowym. Występuje ona zazwyczaj na łokciach kolanach i fałdach skórnych, a czasem również na wargach i powiekach. Charakterystyczne objawy to brodawkowaty przerost skóry i uporczywy swąd. Te symptomy towarzyszą m.in. gruczolakorakowi żołądka. Brunatne plamy na dłoniach mogą oznaczać rak żołądka lub oskrzeli.
Jeżeli zauważysz na swojej skórze jeden z wyżej wymienionych symptomów, nie bagatelizuj go i jak najszybciej udaj się do lekarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.